Piątek 29.03.2024

Mali Mistrzowie Kodowania

Mali Mistrzowie Kodowania z Przedszkola w Podmoklach Wielkich mieli niesamowitą okazję uczestniczyć w spotkaniu z ozobotami.
Na początek tłumaczyliśmy sobie co to jest kod czy szyfr, następnie jakie urządzenia z życia codziennego są sterowane programem. Dzieci rewelacyjnie podawały mnóstwo przykładów jak pralka, zmywarka, piekarnik itd.

Potem podzieliliśmy się na dwa zespoły i na dywanie przedszkolaki zmierzyli się z rozszyfrowaniem zakodowanego  obrazu. Był to niesamowity widok jak przedszkolaki z zapałem zabrali się do pracy, aby jak najszybciej zobaczyć co takiego zostało zakodowane pod tymi cyferkami i kolorami. Efektem końcowym ukazała się nam na dywanie Pani Wiosna.

W kolejnej części spotkania  mali koderzy wcielali się w rolę zajączka, który musiał przebyć zakodowaną drogę i pozbierać wskazane jajka do koszyczka. Rozwiązaniem było odczytanie kolejno literek umieszczonych na jajkach, okazało się, że każdy miał zaszyfrowane swoje imię. Dzieci utrwalały znajomość literek, rozpoznawanie stron prawo, lewo oraz odpowiednie odliczanie pól. Jaka radość malowała się na ich twarzach, kiedy udało im się odczytać rozwiązanie.

Natomiast na koniec  wszyscy byliśmy pszczółkami i musieliśmy odpowiednio zaprogramować jej drogę, aby mogła pozbierać nektar z kwiatków (gotowy scenariusz EDUSENSE).  Ważna była precyzja i odpowiedni dobór kolorów. Zaangażowanie dzieci niesamowite, a na zakończenie wypuszczaliśmy ozoboty w drogę, aby sprawdzić poprawność wykonanych tras.

Mali Mistrzowie Kodowania  za wspaniałe wyniki w programowaniu robotów otrzymali dyplomy.

Weronika Kandulska

Aneta Jakubowska