Piątek 29.03.2024

Wycieczka rowerowa

Dnia 16.09.2014r. we wtorek odbyła się wycieczka rowerowa członków Klubu Aktywnego Seniora wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej z Podmokli Małych oraz chętnych osób wspierających tę inicjatywę do Średniowiecznego Kościoła znajdującego się w pobliskiej miejscowości Kosieczyn. Poprzez współpracę koordynatora Klubu Aktywnego Seniora w Podmoklach p. Weroniki Kandulskiej, katechetki p. Ewy Heyduk, pani Sołtys Kosieczyna oraz przede wszystkim proboszcza parafii księdza Zdzisława Przybysza taka wyprawa mogła zostać zrealizowana.

Dzięki gościnności księdza najpierw odbyło się pieczenie kiełbasek  w specjalnie do takich spotkań przygotowanym Wigwamie, a następnie przeszliśmy do kościółka gdzie usłyszeliśmy piękną historię zapisaną w drewnie, którą opowiedział nam ksiądz Zdzisław Przybysz.

Kościół św. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kosieczynie to bez wątpienia diecezjalna perełka. Przyjeżdżają ją zobaczyć turyści z całej Polski, a nawet z zagranicy. Nie byłoby tak, gdyby nie remont rozpoczęty w 2006 roku. Najpierw przeciekający dach zapoczątkował specjalistyczne badania oraz kompleksowe działania konserwatorsko-restauratorskie i budowlane. Dzięki datowaniu dendrochronologicznemu belek okazało się, że kościół w Kosieczynie jest prawdopodobnie najstarszym istniejącym kościołem drewnianym w Europie. Najstarszą belkę użytą przy budowie datuje się na 1345 rok. Prawdopodobnie świątynia powstała w 1389 roku, a wieża w 1431 roku.

Obecnie trwa kosztowna restauracja organów. Prowadzone są też prace adaptacyjne terenu wokół świątyni. Kościół przed 2006 rokiem był w środku obity deską boazeryjną, a dach był przykryty płytami cementowo-azbestowymi. Kolejne prace odkrywały dawny charakter świątyni.

– Jak przyzwyczaić się do wyglądu, który nie pasuje do nowoczesnych rozwiązań budowlanych? To było trudne zadanie dla mnie i dla mieszkańców Kosieczyna. Wszyscy uczyliśmy się na nowo „naszego kościoła” i odczuwaliśmy coraz bardziej dumę, że jesteśmy spadkobiercami wieków ukrytych w tej niepozornej budowli. - mówił z ogromną pasją ksiądz Zdzisław Przybysz.