28 kwietnia w naszej szkole odbył się apel z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystą akademię przygotowała klasa II wraz z wychowawczynią p. Kamilą Meyer. Uczniowie wyjaśnili czym jest konstytucja, przedstawili zarys historyczny uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz jej znaczenie w historii polskiej i europejskiej demokracji. Zapraszamy do galerii.
Święto Konstytucji 3 Maja
- 30
2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
3 kwietnia w naszej szkole odbyła się pogadanka na temat autyzmu. Pani Justyna jako rodzic chłopca z autyzmem przybliżyła uczniom na czym polega to zaburzenie i jak wyglada życie ,,z autyzmem na co dzień". Uczniowie słuchali z wielkim zainteresowaniem i zadawali pytania. Uważamy to za bardzo wartościowe wydarzenie.
Warto rozmawiać!!!
3
Chusta Świętej Weroniki
Chusta Świętej Weroniki wykonana na katechezie przez uczniów klasy 6. Uczniowie malowali oblicze Pana Jezusa na płótnie z wykorzystaniem markerów i mazaków.
Anna Szafrańska
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych – kilka pytań i odpowiedzi dla Ósmoklasisty
Do jakich szkół przeprowadza się rekrutację?
Absolwenci szkół podstawowych mogą ubiegać się o przyjęcie do:
- 4-letnich liceów ogólnokształcących,
- 5-letnich techników,
- 3-letnich szkół branżowych I stopnia.
Uczniowie liceów ogólnokształcących i techników mogą zakończyć edukację w tego rodzaju szkołach zdaniem egzaminu maturalnego. Uczniowie techników i szkół branżowych I stopnia mają możliwość uzyskania zawodu. Ci ostatni mogą kontynuować edukację w szkole branżowej II stopnia lub liceum ogólnokształcącym dla dorosłych.
Kiedy będzie można składać podania o przyjęcie do szkoły średniej?
Terminarz rekrutacji do szkół ponadpodstawowych ustala kuratorium oświaty danego województwa – dla naszego województwa jest Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim. Harmonogramy są opublikowane na stronie Kuratorium:
Kiedy trzeba będzie uzupełnić podanie?
Absolwenci szkół podstawowych po otrzymaniu świadectw ukończenia szkoły podstawowej (23 czerwca) i zaświadczeń o wynikach egzaminu ósmoklasisty (6 lipca) muszą uzupełnić wnioski o przyjęcie składając te dokumenty w wybranej szkole ponadpodstawowej.
Kiedy znane będą wyniki rekrutacji?
Szkoły ponadpodstawowe opublikują listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych około połowy lipca. W ciągu kolejnych kilku dni uczniowie będą musieli potwierdzić wolę podjęcia nauki w szkole, do której zostali zakwalifikowani.
Rekrutację zamyka ogłoszenie przez szkoły list przyjętych kandydatów. Nastąpi to pod koniec lipca.
Co, kiedy kandydat nie dostanie się do żadnej ze szkół?
Gdy kandydat nie dostanie się do szkoły ponadpodstawowej w trakcie rekrutacji zasadniczej, może starać się o przyjęcie w trakcie rekrutacji uzupełniającej. Przeprowadzana jest ona w tym szkołach, w których po przeprowadzeniu rekrutacji zasadniczej pozostały jeszcze wolne miejsca.
Do ilu szkół ponadpodstawowych można złożyć podanie?
Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej może być złożony do maks. trzech wybranych publicznych szkół, chyba że organ prowadzący szkoły dopuści możliwość składania wniosków do więcej niż trzech wybranych placówek.
Ile punktów może zdobyć absolwent szkoły podstawowej?
W postępowaniu rekrutacyjnym uczeń może uzyskać maksymalnie 200 punktów:
- 100 punktów – za wyniki egzaminu ósmoklasisty
- 100 punktów – za oceny i osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.
Jak przelicza się wyniki egzaminu ósmoklasisty na punkty?
By przeliczyć wyrażone w procentach wyniki egzaminu ósmoklasisty uzyskane przez ucznia, należy pomnożyć uzyskane wyniki z języka polskiego i z matematyki przez 0,35, a z języka obcego nowożytnego – przez 0,30. W ten sposób uczeń może za wyniki z egzaminu ósmoklasisty maksymalnie uzyskać:
- z języka polskiego: 100 % x 0,35 = 35 punktów,
- z matematyki: 100 % x 0,35 = 35 punktów,
- z języka obcego: 100 % x 0,30 = 30 punktów.
Jak przeliczyć wyniki na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej na punkty?
Oceny z języka polskiego i matematyki oraz dwóch pozostałych przedmiotów, które brane są pod uwagę w czasie rekrutacji do danej szkoły ponadpodstawowej, przelicza się na punkty tak, że za ocenę:
- celującą (szóstka) – przyznaje się 18 punktów;
- bardzo dobrą (piątka) – przyznaje się po 17 punktów;
- dobrą (czwórka) – przyznaje się po 14 punktów;
- dostateczną (trójka) – przyznaje się po 8 punktów;
- dopuszczającą (dwójka) – przyznaje się po 2 punkty.
Dzięki temu uczeń może za oceny z czterech branych pod uwagę przedmiotów uzyskać maksymalnie 72 punkty.
Za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z tzw. „czerwonym paskiem” przyznaje się 7 punktów.
Za uzyskanie wysokiego miejsca nagrodzonego lub uhonorowanego zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkoły uczeń może dostać maksymalnie 18 punktów. Taką liczbę punktów może otrzymać uczeń, który odniósł sukcesy w więcej niż jednym konkursie. Za osiągnięcia w jednym konkursie absolwent szkoły podstawowej może uzyskać od 2 do 10 punktów.
Za osiągnięcia w aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu, uczeń może uzyskać 3 punkty.
Udział w wolontariacie oraz osiągnięcia w konkursach wiedzy, artystycznych i sportowych muszą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.
Co daje w rekrutacji zdobycie wysokich miejsc w olimpiadach i konkursach?
Uczniowie, którzy uzyskali tytuł laureata lub finalisty ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej lub tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim mają prawo do przyjęcia w pierwszej kolejności do odpowiedniej szkoły średniej. Listę olimpiad i konkursów, osiągnięcia, w których gwarantują pierwszeństwo w przyjęciu ustalają wojewódzkie kuratoria oświaty.
Ile punktów trzeba mieć, żeby dostać się do wymarzonej szkoły?
W wyniku postępowania rekrutacyjnego szkoła średnia przyjmuje kandydatów w liczbie przewidzianej w ofercie edukacyjnej tej szkoły, która obejmuje liczbę klas o profilach odpowiednich dla danej szkoły i liczbę miejsc w poszczególnych klasach. Do szkoły przyjmowana jest zatem odpowiednia liczba kandydatów, którzy zgromadzili kolejno najwięcej punktów.
Czy przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej zależy od progów punktowych?
Próg punktowy w danej szkole to liczba punktów, jaką w poprzedniej rekrutacji zgromadził ostatni (czyli najsłabszy) kandydat, jakiego przyjęto do danej klasy. Próg ten nie ma wpływu na wyniki postępowania rekrutacyjnego. Próg punktowy dla danej szkoły ustalony po rekrutacji w 2023 r. może być inny niż progi z lat ubiegłych.
Oprac.
Doradca zawodowy, Patrycja Pempera – Cichyfoto źródło: Nowoczesna Edukacja Zawodowa w Sercu Kaszub, Mapa Karier
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie