W Open Space wzięli udział uczniowie kl VIII i VII, nauczyciele, rodzice, przedstawiciele organu prowadzącego wraz z Burmistrzem Babimostu Zbigniewem Wozińskim i przedstawicielami IKEA.
Celem Open Space’u było z jednej strony zaznaczenie udziału szkoły w Projekcie "Kariera bez barier", a z drugiej strony, podsumowanie i zebranie dalszych potrzeb szkoły, potrzeb poszczególnych grup docelowych związanych procesem tranzycji (jego organizacją, przebiegiem, efektami) oraz opinii i pomysłów związanych z udziałem szkoły w Projekcie.
Tematem przewodnim było "Co jeszcze możemy zrobić, aby przygotować młodych ludzi do życia zawodowego?" Na początku uczestnicy siedzieli w dużym kole. Po wprowadzeniu to tematu tranzycji na rynek pracy i krótkim omówieniu współczesnych megatrendów zawodowych, uczestnicy zostali poproszeni o podanie swoich pomysłów w związku z tematem przewodnim. Następnie pomysły pogrupowano. W ten sposób powstało 5 tematycznych grup roboczych zajmujących się następującymi problemami: · Jak jeszcze lepiej zrozumieć i współpracować ze sztuczną inteligencją? · Jak jeszcze bardziej wspierać w szkole pasje i zainteresowania? · Jak jeszcze bardziej opowiadać o życiu zawodowym w szkole? · Jak jeszcze lepiej pomagać młodym ludziom w ich wyborach zawodowych? · Jak jeszcze bardziej wspierać młodego człowieka w przygotowaniu do codziennego życia? · Jak pozyskiwać środki finansowe na realizację swoich marzeń zawodowych?
W dalszej części uczestnicy pracowali w grupach z przygotowanymi na potrzeby Open Space kartami pracy. Mieli pełną swobodę i dowolność wyboru grupy do pracy i przemieszczania się między grupami. Wyniki pracy w grupach zostały przedstawione na forum.
Na koniec spotkania przygotowano mini-publikację z kart pracy, w których uczestnicy przekazali swoje rekomendacje dot. tranzycji młodych ludzi na rynek pracy.
Open Space pozwolił stworzyć przestrzeń umożliwiającej dyskusję, wymianę doświadczeń, dzielenie się wiedzą i szukanie rozwiązań (w tym wypadku w zakresie wsparcia uczniów w procesie tranzycji na rynek pracy).
Na uwagę zasługuje również wielokrotnie podkreślane jako pozytywny rezultat spotkania możliwość pracy i rozmowy w grupie. Uczniowie doceniali również to, że mogli sami inicjować tematy do pracy w grupie. Zalety wymiany poglądów i wzajemnego międzypokoleniowego poznawania siebie, docenili również nauczyciele, rodzice, przedstawiciele organu prowadzącego i pracodawcy.