Nauczyciele i pracownicy administracji Zespołu Edukacyjnego w Podmoklach Małych do listopada 2019 realizowali projekt „Nowoczesna szkoła” z programu Erasmus+ , Mobilność kadry edukacji szkolnej. Projekt rozpoczęliśmy w roku 2018r. Partnerem projektu jest Paragon Limited -innowacyjna, międzynarodowa, europejska instytucja szkoleniowa na Malcie. Celem projektu było podniesienie jakości kształcenia oraz kompetencji metodycznych i językowych 20 nauczycieli z Zespołu Edukacyjnego w Podmoklach Małych poprzez uczestnictwo w zagranicznych kursach metodycznych.
W ramach projektu 20 pracowników szkoły i przedszkola uczestniczyło w kursach językowych z zakresu języka angielskiego oraz zajęciach w ramach przygotowania pedagogiczno-kulturowo-językowego. W dniach 29 kwietnia – 3 maja 2019r uczestnicy projektu wyjechali na Maltę na szkolenia pedagogiczne. Na Malcie braliśmy udział w wizytach monitorujących szkoły różnego szczebla od przedszkola po szkołę podstawową i gimnazjum. Odbyły się spotkania z nauczycielami, dyrektorami szkół na których poznawaliśmy systemy i organizację kształcenia na Malcie. Najciekawszym elementem wyjazdu były superwizje zajęć na których poznawaliśmy metody pracy w szkołach na Malcie , obserwowaliśmy cykl lekcji, aktywność uczniów, wykorzystanie pomocy dydaktycznych, podejście nauczyciela do ucznia.
Inspirowała nas inna niż u nas aranżacja przestrzeni edukacyjnych w szkołach ,w tym kącików zainteresowań i przestrzeni wypoczynkowej. Organizacja czasu pracy jest dostosowana do aktywności uczniów i przez nich planowana , odbywa się blokowo. W każdej klasie jest nauczyciel wspomagający który pomaga uczniom w pokonywaniu trudności. W maltańskich szkołach dzieci uczą sia w dwóch językach : maltańskim i angielskim. Nauczyciele na Malcie mają większą swobodę nauczania, tworzą programy autorskie , bardziej kładą nacisk na wiedzę praktyczną niż teoretyczną
Uczestnicy projektu wzięli udział na Malcie w trzech kursach metodycznych:
ICT Learning by Doing , Moodle 3 , Digital Clasroom. Kursy pozwoliło nam na poszerzenie wiedzy w szeroko rozumianym obszarze ICT oraz na implementację poznanych rozwiązań na grunt naszej placówki.
Podczas wyjazdu zaczerpnęliśmy wiele inspiracji do pracy w naszej szkole, do przekazywania nowych treści kształcenia podczas realizowanych szkoleń i zajęć dydaktycznych w naszej szkole. Nauczyciele /pracownicy uczestniczący w wyjeździe poznane zagadnienia będą wdrażali do własnej praktyki edukacyjnej.
Jesteśmy przekonani , że wyższe kompetencje kadry nauczającej, wymiana doświadczeń podczas kursów, zajęcia kulturowe i przygotowawcze z języka obcego w oczywisty sposób przyczynią się do wzrostu kompetencji zawodowych i językowych, jakości oraz atrakcyjności kształcenia. Działania te stanowić będą ważny element w zwiększeniu kreatywności, innowacyjności uczniów poprzez przekazane im w sposób nowatorski treści programowe.
Projekt sfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+ realizowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE).