Kształcenie kompetencji informatycznych, stanowią jedną z ośmiu kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie, opisanych w Zaleceniach Parlamentu Europejskiego i Rady Europy. Obejmują one „umiejętne i krytyczne wykorzystywanie technologii społeczeństwa informacyjnego (TSI) w pracy, rozrywce i porozumiewaniu się. Opierają się na podstawowych umiejętnościach w zakresie TIK: wykorzystywania komputerów do uzyskiwania, oceny, przechowywania, tworzenia, prezentowania i wymiany informacji oraz do porozumiewania się i uczestnictwa w sieciach współpracy za pośrednictwem Internetu”.
W dniach 12-14 października 2018r , szkoła w Podmoklach Małych była beneficjentem projektu „Programowanie i robotyka w Polskiej i Niemieckiej szkole” ,w których wzięli udział uczestnicy ze strony polskiej i niemieckiej, a punkt kulminacyjny – konferencja podsumowująca projekt odbyła się ostatniego dnia projektu tj. 14 października 2018r. Współpraca szkoły w Podmoklach Małych i szkoły w Neuruppin odbywa się już od 13 lat.
W seminarium wzięli udział nauczyciele z Zespołu Edukacyjnego w Podmoklach Małych , partnerskiej szkoły w Neuruppin oraz szkół zaprzyjaźnionych: Babimostu, Nowego Kramska oraz Dąbrówki Wielkopolskiej.
Celem projektu było wypracowanie rozwiązań i podwyższenie kwalifikacji nauczycieli z zakresu programowania i robotyki oraz wdrożeniu nowych rozwiązań metodycznych w pracy z uczniami w szkołach Polsce i w Niemczech.
W trakcie projektu:
- zapoznano uczestników z programem komputerowym scratch służącym do programowania
- tworzono projekty multimedialne,
- poznawano zasady robotyki,
- programowanie robotów Dot i Dash oraz ozobotów.
- tworzono indywidualne projekty
- uczestnicy brali udział w Robotycznym escape roomie oraz poznawali zasady jego samodzielnego tworzenia
- przygotowanie nauczycieli do samodzielnego prowadzenia zajęć z programowania i robotyki w klasie,
- stworzono bazę pomysłów , aby urozmaicać zajęcia z dziećmi
- zapoznanie z aplikacjami wspierającymi proces uczenia się,
- pomysły na kodowanie bez komputera
Projekt zakończyła konferencja podsumowująca projekt w której wzięli udział uczestnicy projektu jak i zaproszeni goście.
Na konferencji zostały przedstawione wypracowane polsko- niemieckie projekty z zakresu robotyki i programowania, które mają pomóc dyrektorom szkół, władzom oświatowym uczniom i rodzicom tworzyć innowacyjne rozwiązania , wprowadzać owocne oraz twórcze zmiany, służące większemu otwieraniu szkoły na wyzwania i osiągnięcia współczesnego świata.
zapraszamy do galerii