V Podmoklański Festiwal Nauki
III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim "MORSKIE INSPIRACJE '2018"
- Uczennica kl.V - Karolina Zioła jest laureatką szczecińskiego marynistycznego konkursu poetyckiego "Morskie Impresje'2018".Piątoklasistka napisała piękny wiersz związany tematycznie z morzem i jury przyznało jej III miejsce. W konkursie brali udział uczniowie z różnych szkół w Polsce, a my bardzo się cieszymy, że osoba z naszej szkoły znalazła się wśród laureatów. Karolina wraz z nauczycielem prowadzącym - p. Emilią Owczarek, została zaproszona do Szczecina na uroczyste podsumowanie konkursu i po odbiór nagrody. Nagroda główna okazała się wielką niespodzianką - będzie to trzydniowy "rejs życia" na Bornholm. To już nasza ósma nagroda w konkursie poetyckim o zasięgu ogólnopolskim!
Emilia Owczarek
Podmoklańska Akademia Seniorów
Projekt „Podmoklańska Akademia Seniorów” jest kontynuacją projektu: Klub Aktywnego Seniora (ASOS 2017) na rzecz seniorów ze wsi Podmokle Małe, Podmokle Wielkie i Laski. Obejmie 25 seniorów i 10 uczniów ze wskazanych terenów. Do projektu włączeni zostali również seniorzy z Dziennego Domu Seniorów w Zbąszynku – 10 osób. Projekt zakłada założenie Podmoklańskiej Akademii Seniorów (PAS) oraz zajęcia w ramach działań Akademii. Uczestnicy otrzymają indeksy, w których zaliczane będą poszczególne aktywności. W ramach PAS planuje się zajęcia na Wydziałach: Nauk Społecznych, Wolontariatu, Bezpieczeństwa i Profilaktyki, Zdrowia Seniora, Ekspresji Artystycznej. Zaplanowane w ramach Wydziałów programy obejmują zajęcia w obszarze rozwoju własnego seniorów, bezpieczeństwa i profilaktyki, działań wolontariackich – w ścisłej współpracy z dziećmi, rozwoju ekspresji artystycznej. Rezultatem działań będzie integracja wewnątrz i międzypokoleniowa. Projekt realizowany będzie w Podmoklach Małych od kwietnia do końca grudnia 2018 roku. Uczestnicy projektu odbyli już 3 – dniowe warsztaty wyjazdowe oraz spotkania z policją. „Bezpieczny senior w domu”, „Zagrożenia w domu”, „Bezpieczny dom” – to tylko niektóre z poruszanych tematów spotkań policji z osobami starszymi z zakresu ich bezpieczeństwa i profilaktyki. Ponadto seniorzy odbędą warsztaty wolontariackie, których celem będzie opracowanie indywidualnych planów wsparcia. Programy te zostaną przygotowane dla osób, które potrzebują konkretnego wsparcia i wyraziły chęć i zgodę otrzymania pomocy. Planuje się udzielanie pomocy w sposób systematyczny, zgodne z potrzebami (np. zakupy, pomoc w pracach domowych itp.). Projekt przewiduje również aktywizację uczestników, tj.: gimnastykę w wodzie, Nordic – walking, rajd rowerowy oraz warsztaty z zakresu zdrowego żywienia. Jednym z zakładanych efektów projektu jest stworzenie międzypokoleniowego spektaklu „Teatr na opak”, a także „Pracowni Świętego Mikołaja” – wytwórni ozdób świątecznych. Zwieńczeniem projektu będzie utworzenie Escape room, który będzie znajdował się w szkole oraz rozegranie gry terenowej. Jedno jest pewne – w Podmoklach Seniorom atrakcji nie zabraknie!
Nasza szkoła w pilotażowym projekcie „Mądrzy Cyfrowi”
„Mądrzy Cyfrowi” to projekt skierowany do młodzieży z klas VI i VII, którego głównym celem jest rozwijanie umiejętności cyfrowych i jednoczesne kształtowanie postaw obywatelskich. 3 i 4 czerwca przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w konferencji inaugurującej projekt w Warszawie.
Mieliśmy okazję wysłuchać wykładów m. in prof. dr hab. Tomasza Szlendaka, prof. dr hab. Jacka Pyżalskiego czy dr Teresy Jadczak–Szumiło. Gościem specjalnym konferencji była Pani Jaquelline Fuller - wiceprezes Google oraz prezes Google.org. Celem zarówno wykładów jak i warsztatów było przygotowanie szkół i nauczycieli do przeprowadzenia zajęć, na których nasi uczniowie będą kreatywnie i praktycznie trenować takie wartości jak szacunek, uczciwość, mądrość. Misją projektu jest równoważenie wśród młodzieży sfery cyfrowej i praktykowanych w życiu realnym wartości. Pierwsze zajęcia w naszej szkole odbędą się już w wakacje.
Pilotażowy program „Mądrzy Cyfrowi” jest realizowany przez Fundację "ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom" oraz firmę Google.
Szkolny odlot czytelniczy z biblioteką szkolną
Od października 2017r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Podmoklach Małych w każdej wolnej chwili, a także podczas zajęć mogą obcować z książką w kąciku bibliotecznym przy bibliotece szkolnej. To szczególne miejsce powstało w ramach projektu „Szkolny odlot czytelniczy, czyli czytanie na dywanie” sfinansowanego przez IKEA Industry.
To miejsce jest ogólnodostępne dla wszystkich czytelników, realizowane są tu zajęcia biblioteczne, a także dzieci młodsze rozwijają swoje zdolności plastyczne. Realizowane są także mini escape roomy – miejsca zagadkowe dotyczące przeczytanej lektury.
Odkrywamy tajniki przyrody
W Szkole Podstawowej w Podmoklach Małych realizowane są działania w ramach projektu „Odkrywamy tajniki przyrody” dofinansowanego przez zakład produkcyjny IKEA Industry. Uczniowie przez cały rok szkolny poszerzają swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, udzielania pierwszej pomocy oraz poznawania pomników przyrody, chronionych zwierząt i roślin na terenie Nadleśnictwa Babimost. Podsumowaniem całorocznych działań, jak i sprawdzeniem wiedzy i umiejętności będzie realizacja Ekologicznego Rajdu Rowerowego Śladami Pomników Przyrody. Podczas Rajdu uczestnicy będą mieli do wykonania szereg zadań z zakresu ekologii, udzielania pierwszej pomocy, bezpieczeństwa w ruchu drogowym i sprawnościowych.
Rajd zakończymy wspólnym pieczeniem kiełbasek na ognisku w Wigwamie w Laskach Dolnych.
Wyniki konkursów "Swietlik" oraz "Kangur"
13 marca 2018 roku w naszej szkole odbył się XI Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych „Świetlik”. Doczekaliśmy się wyników. Spośród 25 uczestników konkursu, uczeń klasy I Julian Adamski zdobył 63 pkt ( 87,50 % ) a co za tym idzie otrzymał nagrodę . Bardzo cieszymy się z sukcesu Juliana :). Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za uczestnictwo.
15 marca 2018 roku w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”. Z niecierpliwością czekaliśmy również na te wyniki. Spośród 23 uczestników konkursu uczennica klasy III a - Agata Nawrot oraz uczennica klasy V - Wiktoria Modrzyk otrzymały wyróżnienie w konkursie. Serdecznie gratulujemy!
Ewa Kuc
Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Książce i Bibliotece
16 maja w Kosieczynie odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Książce i Bibliotece. Nasza reprezentacja w składzie: Kornelia Pańczuk, Karolina Zioła i Zofia Kubiak rywalizowała z drużynami z: Dąbrówki Wlkp., Nowego Kramska, Kosieczyna i Zbąszynka. Uczestników konkursu powitali: pan dyrektor - Sławomir Matysik, organizator - Elżbieta Dzik oraz - wierszem i piosenką o książce - uczniowie klasy I. Przed rozpoczęciem zmagań turniejowych uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną promującą czytanie i lekturę wybranych książek z biblioteki szkolnej. W jury zasiadły panie: Joanna Spychała - dyr. działu bibliotek ZOK oraz Monika Przybyła - pedagog szkolny. Zadania konkursu dotyczyły autorów, tytułów, bohaterów i treści różnych tekstów literackich. Najwięcej emocji i kreatywności dostarczyła najtrudniejsza dla uczestników kategoria - kalambury - przysłowia. Po podsumowaniu punków okazało się, że największą liczbę punktów zebrali gospodarze, a nasza drużyna zajęła II miejsce. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, bowiem wszyscy zaprezentowali wysoki poziom wiedzy, a różnice w punktacji końcowej były niewielkie.
Polsko - niemiecka wymiana młodzieży
W maju 2018r. cała społeczność szkolna z Podmokli Małych gościła 14 uczniów z Partnerskiej Szkoły Rosy Luxemburg z Neuruppin. Tegoroczna wymiana upłynęła pod hasłem: „Myślę, tworzę, programuję”.
Pierwszy dzień wymiany to zapoznawanie nowych kolegów i koleżanek. W godzinach popołudniowych odbyło się ognisko integracyjne. Dzieci w mieszanych grupach wzięły udział w grze terenowej, dzięki której nasi goście poznali szkołę i miejscowość. Rozwiązywanie zagadek i zdobywanie kolejnych punktów w ciekawy i aktywny sposób zaangażowało wszystkie dzieci do wspólnej zabawy.
Kolejnego dnia uczniowie wyjechali na całodniową wycieczkę, gdzie pierwszym punktem było zwiedzanie Zielonej Góry. Następnie w Nowej Soli, w grupach brali udział w warsztatach z programowania w scratchu klocków Lego Wedo, a także w zajęciach wspinaczkowych w Parku Linowym.
Podczas trzeciego dnia wymiany młodzież polsko-niemiecka tworzyła interaktywne zagadki dwujęzyczne i generowała QR kody do zadań, które tworzyły grę planszową. Na planszówce zamiast pionków poruszały się zaprogramowane roboty dash i dot.
Czwartek był Dniem Sportu, który rozpoczął się od dyskusji na temat gry fair play, a następnie uczniowie wykonywali transparenty i inne rekwizyty niezbędne podczas kibicowania. Z wykonanymi akcesoriami przeszli na salę gimnastyczną, aby wziąć udział w przygotowanych konkurencjach sportowych. Popołudniu rodzice wraz z uczniami z partnerskich szkół wzięli udział w spotkaniu podsumowującym tydzień wymiany połączonym z dyskoteką dla uczniów.
W piątek odbył się koncert Filharmonii, gdzie uczniowie zostali zapoznani z nowymi instrumentami muzycznymi. Następnie wzięli udział w warsztatach pt. „Jak koncertować na owocach i komputerze?” Łączyli płytkę makey makey z komputerem i owocami lub kubkami z wodą, które pełniły funkcję klawiszy. Po dotknięciu wody w kubku lub banana wydawały dźwięk np. pianina. Kolejnym etapem warsztatów było wykonanie instrumentów z kartonu tj. harfa, pianino, skrzypce na których można było zagrać melodię.
Tydzień wymiany polsko-niemieckiej dobiegł końca między uczniami z partnerskich szkół nawiązały się nowe przyjaźnie i już z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie we wrześniu w Szkole Podstawowej w Neuruppin.
Program „Autostrada do szkoły” w naszej szkole
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Podmoklach Małych uczestniczyli w zajęciach w ramach programu społeczno – edukacyjnego AUTOSTRADA DO SZKOŁY. Kampania ma na celu edukację dzieci z zakresu zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Łączy ona naukę, zabawę oraz innowacyjną technologię. Na zajęciach wykorzystano technologię rozszerzonej rzeczywistości (Virtual Reality), która za pomocą specjalnych gogli i aplikacji pozwoliła dzieciom przenieść się do wirtualnego miasta. Poruszali się po drogach i uczyli zasad ruchu drogowego. Uczniowie układali puzzle przedstawiające znaki drogowe korzystając z interaktywnego stołu. Swoją wiedzę dzieci sprawdziły rozwiązując quiz o ruchu drogowym. Udział w zajęciach, nauka przez zabawę pozwoliły uczestnikom utrwalić zasady bezpieczeństwa na drodze, a na koniec uczniowie otrzymali pamiątkowe elementy odblaskowe od organizatorów.
zapraszamy do galerii
Zdobyliśmy "Złotą Kwyrlę"!
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach poetyckich, które zaowocowały powstaniem wierszy i "poetyckich okruchów". Zdecydowaliśmy, że prace wyślemy na konkursy poetyckie. Jednym z nich był KONKURS POETYCKI "O ZŁOTĄ KWYRLĘ" zorganizowany dla uczniów szkół Regionu Kozła. Uczennica naszej szkoły - Andżelika Judt zajęła w nim I miejsce i zdobyła główną nagrodę! Bardzo się cieszymy, że Złota Kwyrla trafiła do rąk Andżeliki, uczennicy klasy VII. Nauczycielem prowadzącym Andżelikę była mgr Emilia Owczarek. Czujemy się wyróżnieni, a sukcesy takie jak ten, dodają nam skrzydeł!
Emilia Owczarek
Podchody i sprzątanie terenu wokół szkoły z okazji Dnia Ziemi
20.04.2018 r. klasa III a wraz z wychowawczynią Haliną Świtała, wzięli udział w podchodach oraz sprzątaniu terenu wokół szkoły z okazji Dnia Ziemi. Zadaniem dzieci było odszukanie ukrytej nagrody.
Uczniowie otrzymali ekologiczne medale "Przyjaciel Ziemi".
Sukces naszych zawodniczek
10 kwietnia w Trzebiechowie uczennice naszej szkoły miały okazję sprawdzić swoje umiejętności w biegach sztafetowych. Dziewczynki w składzie: Kinga Stein, Kornelia Pańczuk, Karolina Zioła, Zuzanna Olech, Agata Cholewa, Jagoda Lewandowska, Zofia Kubiak, Marika Grobys oraz Wiktoria Grobys zajęły 3 miejsce na podium. Gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.
Wycieczka rowerowa i spotkanie integracyjne w kręgielni kl. IV
W słoneczne popołudnie uczniowie klasy IV wraz z panią Sylwią Wołek i z wychowawczynią p. Weroniką Kandulską wyjechali na wycieczkę rowerową. Celem wyjazdu była integracja zespołu klasowego oraz mile spędzony czas. Kolejnym punktem wycieczki była świetna zabawa w kręgielni Hali Olimpia oraz bezpieczny powrót do domu. Dziękujemy wszystkim za swój udział i super zabawę ;-)
Chmury wyrazowe
Podczas zajęć korekcyjno-kompensacyjnych powstają takie oto chmury wyrazowe z trudnościami ortograficznymi
Uczniowie podczas gminnych eliminacji konkursu recytatorskiego
Dnia 5.04.2018 nasi uczniowie - finaliści szkolnego konkursu recytatorskiego reprezentowali naszą szkołę w etapie gminnym w Ośrodku Kultury w Babimoście. Rywalizacja odbywała się w trzech kategoriach wiekowych.
Klasy I-III reprezentowali: Agata Nawrot, Hubert Hańczyk i Anita Trocholepsza, z klas IV-VI wystąpili Jan Wołek i Zuzanna Olech a przedstawicielami najstarszej grupy wiekowej byli: Dominik Ziemiański i Andżelika Judt .
Jury miało bardzo trudne zadanie, ponieważ poziom reprezentowany przez wszystkich uczestników był bardzo wysoki!!!
Dwie nasze uczennice: Anita i Andżelika zajęły na podium III miejsce.
Wszystkim występującym gratulujemy !!!
zapraszamy do galerii
W poszukiwaniu wielkanocnego zajączka
Uczniowie klasy IV wraz z wychowawczynią brali udział w zabawach, których celem było wprowadzenie uczniów w świat wartości uniwersalnych poprzez tworzenie otoczenia sprzyjającego przeżywaniu radości Świąt Wielkanocnych, a także czerpanie radości z poszukiwania niespodzianek od wielkanocnego zajączka.
Przed rozpoczęciem poszukiwań niespodzianek, uczniowie wykonywali zadania tematycznie związane ze zbliżającymi się świętami.
Podążanie szlakiem czekoladowych jajeczek w celu odnalezienia prezentu wzbudziło w uczniach wzmożoną aktywność i chęć precyzyjnego wykonania zadania. Aktywność ta, mobilizowała całą klasę do zgodnej współpracy i wspólnego podejmowania decyzji.
Zabawa przyniosła dzieciom dużo radości i niezapomnianych wrażeń!
Escape room w bibliotece szkolnej
W bibliotece szkolnej gościliśmy naszych pierwszoklasistów na nietypowej lekcji w formie gry escape room dotyczącej lektury pt. Kopciuszek. Gra rozpoczęła się przed drzwiami biblioteki gdzie stało duże pudło zamknięte na kłódkę, a nad nim znajdowała się informacja od nieznajomego, aby otworzyć niespodziankę trzeba rozszyfrować szereg zagadek, które kolejno doprowadzą do klucza kłódki.
Uczniowie z pełnym zaangażowaniem układali tytuł książki, wyszukiwali w wykreślance najważniejsze postacie, układali domino odszyfrowując obrazki za pomocą czytnika QR kodów, rozwiązywali rebus z kolejna wskazówką do następnego zadania, na koniec mieli za zadnie zakolorować odpowiednie krateczki QR kodu odpowiadając na pytania dotyczące książki. Każda z grup po zeskanowaniu zakolorowanego kodu otrzymała jeden wyraz. Kolejno ułożone słowa każdej drużyny dały hasło wskazujące miejsce ukrytego klucza.
Nagrodzeni są wśród Nas ;-)
Podczas apelu szkolnego zostali wyróżnieni zwycięzcy Szkolnego Konkursu Wiedzy OMNIBUS oraz konkursu recytatorskiego.
Laureaci Konkursu OMNIBUS:
"Omnibus Szkolny kl. IV-VII" - Marika Grobys
"Omnibus kl VII" - Dominik Ziemiański
"Omnibus kl. V" - Sławomir Stopa
"Omnibus kl. IV" - Magdalena Frącek
"Omnibus szkolny klas III" - Filip Skrobol
"Omnibus szkolny kl. IIIb" - Lena Modrzyk
Laureaci konkursu recytatorskiego - etap szkolny:
kl. I-III
I miejsce - Agata Nawrot
II miejsce - Anita Trocholepsza
III miejsce - Hubert Hańczyk
wyróżnieni: Julian Adamski, Kamil Lemanowicz, Hubert Niemiec
Kategoria kl. IV-VII
I miejsce - Andżelika Judt
II miejsce - Zuzanna Olech
III miejsce - Jan Wołek
III miejsce - Dominik Ziemiański
wyróżnieni: Kinga Stein
Gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom.
Pierwszy Dzień Wiosny
21 marca w naszej szkole odbyły się zajęcia wiązane z nadejściem Wiosny. Uczniowie wzięli udział w konkursie na najlepszego omnibusa naszej szkoły. Konkurs odbył się oczywiście w dwóch kategoriach: klasy I – III oraz IV – VII. Następnie przeprowadzono etap szkolny konkursu recytatorskiego. Wyłonieni zwycięzcy będą reprezentować szkołę na kolejnym szczeblu eliminacji w Babimoście. Tradycyjnie już, odbyło się również ognisko oraz turniej piłki nożnej. Tego dnia pogoda dopisała, ale z utęsknieniem czekamy aż Wiosna zawita u nas na dobre :)
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie