Żyjemy w świecie, w którym coraz istotniejsze staje się zaangażowanie na poziomie lokalnym. W świecie Obywateli i Obywatelek, w którym ludzie zdają sobie sprawę z drzemiącej w nich siły, wypełniają swoje obowiązki obywatelskie, angażując się we wspólne działania na rzecz swoich „Małych Ojczyzn”.
Nasz świat zapewnił nam większą niezależność, ale też wymaga od nas większego zaangażowania w sprawy społeczności lokalnej. Globalizacja wymaga od obywateli (i to już tych najmłodszych) aktywnej roli, umiejętnego podejmowania świadomych decyzji dotyczących ich życia, społeczności oraz miejsc pracy. Podstawą społeczeństwa obywatelskiego są jego obywatele, zaangażowani w działania na rzecz dobra wspólnego, zdolni do osobistej odpowiedzialności za swój los i los wspólnoty w której żyją.
Od kilku miesięcy w szkole w Podmoklech Małych odbywają się warsztaty dla dorosłych liderów z zakresu kształtowania umiejętności społecznych i obywatelskich.
W ramach szkoleń liderzy z 3 wiosek kształtowali kompetencje liderskie: komunikacja interpersonalna, zasady współpracy w zespole, wystąpienia publiczne, zasady dyskusji i debat, facylitacja. Reprezentanci społeczności lokalnej poznawali zasady funkcjonowania samorządu terytorialnego, inicjatywy lokalne, partycypacja obywatelska, współpraca JST i organizacji pozarządowych. Liderzy na warsztatach poznawali: metody i techniki diagnozy społecznej np. budowanie ankiet oraz opracowali koncepcję funkcjonowania Podmoklańskiego Centrum Aktywności Obywatelskiej. Warsztaty prowadzone były z wykorzystaniem metod i technik aktywizujących i uczących współpracy, z elementami coachingu.
Jesteśmy przekonani, że realizowany w szkole projekt „Podmoklańskie Centrum Edukacji Obywatelskiej” wpłynie na zaangażowanie społeczności lokalnych naszej gminy w sprawy najbliższego środowiska.
zapraszamy do galerii
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej,
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich