Uczniowie kl. I a przedstawili pozostałym dzieciom z kl. I-III wiersz Jana Brzechwy pt. "Na straganie" w bardzo oryginalnej aranżacji. Aktorów przebranych za warzywa przygotowała wychowawczyni p. Halina Świtała. Cała klasa została nagrodzona gromkimi brawami.
"Na straganie" - przedstawienie uczniów kl. I a
Rozstrzygnięcie konkursu na "lepieje"
W wyniku zakończenia konkursu na "lepieje" zebrała się komisja wyłaniając laureata, którym bezkonkurencyjnie został uczeń kl. IV Paweł Judt.
Zwycięzcy serdecznie gratulujemy, a poniżej prezentujemy nagrodzone lepieje Pawła:
"Lepiej w Podmoklach pilnować kur, niż w mieście sprejować mur."
"Lepiej w Podmoklach ziemniaki zbierać, niż w wielkim mieście ściany podpierać."
"Lepiej w Podmoklach krowy paść, niż w mieście bić się i kraść."
Wizyta w Radiu Zachód
26.10.2015r. uczniowie klasy V i VI odwiedzili siedzibę Radia Zachód w Zielonej Górze. Wycieczka odbyła się w ramach projektu Podmoklańskie Centrum Aktywności Obywatelskiej. Profesionalna dziennikarka p. Justyna Rapicka przybliżyła dzieciom pracę radiowca, oprowadziła po rozgłośni radiowej oraz pokazała studio nagrań. Uczniowie mieli okazję opowiedzieć o prowadzonym w naszej szkole projekcie "Nic o Nas bez Nas". Audycja z udziałem dzieci zostanie wyemitowana na antenie Radia Zachód.
Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Super Dyrektor
Pani Elżbieta Ryczek – dyrektor Zespołu Edukacyjnego w Podmoklach Małych została wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Super Dyrektor Szkoły. Do konkursu swoją dyrektorkę zgłosili pracownicy Zespołu Edukacyjnego z Podmokli Małych. Celem konkursu było wyłonienie i ukazanie szerszemu środowisku edukacyjnemu dyrektorów liderów, którzy szukając nowych pomysłów i stosując pionierskie metody, łączą w swych działaniach profesjonalizm skutecznych menedżerów, wychowawców i nauczycieli.
Super Dyrektorzy to osoby, które budują szkołę, przedszkole jako uczącą się społeczność posiadającą wspólnie wypracowaną wizję i standardy pracy oraz tworzącą przyjazną atmosferę, która sprzyja edukacji i buduje odpowiedzialność za osiągnięcia uczniów. Placówkę otwartą na środowisko, dbającą o relacje z rodzicami oraz bliższym i dalszym otoczeniem.Z kilkuset zgłoszeń Kapituła konkursu, której w tym roku ponownie przewodniczyła prof. dr hab. Małgorzata Żytko z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego nominowała 13 dyrektorów z całego kraju. Przyznano jedną nagrodę główną i 3 wyróżnienia.
Kapituła konkursu przyznała wyróżnienie Elżbiecie Ryczek, dyrektor Zespołu Edukacyjnego w Podmoklach Małych za to, że swoją małą szkołę uczyniła sercem wsi, centrum edukacji, kultury i rozwoju całego środowiska lokalnego. – To piękny przykład tworzenia podstaw społeczeństwa obywatelskiego w mikroskali – mówiła na gali wręczenia nagród w Warszawie prof. Małgorzata Żytko.
Konkurs honorowym patronatem objęła Lubuska Kurator Oświaty p. Bogna Ferensztajn.
Pasowanie na ucznia klasy I
W dniu 16 października 2015 roku w sali wiejskiej w Podmoklach Małych odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia szkoły podstawowej. Część artystyczną przygotowały wychowawczynie klas I – p. Halina Świtała oraz Monika Stein.
Na uroczystość pasowania zostali zaproszeni Burmistrz Babimostu – p. Bernard Radny, Zastępca Burmistrza p. Zbigniew Woziński, sekretarz p. Sylwia Panaś, przedstawiciel Banku Spółdzielczego w Siedlcu wraz z maskotką, dyrekcja, wychowawcy, nauczyciele, uczniowie, rodzice uczniów oraz pracownicy administracji i obsługi szkoły podstawowej z Podmokli Małych.
Uroczystość pasowania uczniów klas I rozpoczęła się wystąpieniem dyrektora szkoły – pani Elżbiety Ryczek, która powitała wszystkich zebranych i podkreśliła, że pierwszoklasiści po akcie ślubowania zostaną już oficjalnie przyjęci do społeczności Szkoły Podstawowej w Podmoklach Małych.
Podczas akademii uczniowie klas I zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszym miesiącu nauki w szkole. Pierwszoklasiści z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki.
Po programie artystycznym pani dyrektor szkoły uroczyście pasowała uczniów, którzy ślubowali „(…) być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.(…)”.
Wychowawczynie przekazały pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy pasowania na ucznia oraz pierwszy dokument – legitymację szkolną.
Pani przedstawiciel Banku Spółdzielczego w Siedlcu wraz z maskotką, która wzbudzała duże zainteresowanie wśród dzieci, wręczyli książeczki oszczędnościowe SKO.
Na zakończenie uroczystości Burmistrz Babimostu p. Bernard Radny życzył uczniom sukcesów oraz wiele wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. Dzieci także w ramach programu „Bezpieczna szkoła” otrzymali z rąk sponsora p. Eugeniusza Richter kaski rowerowe, a od rodziców rożki obfitości.
W drugiej części programu rodzice i nauczyciele – aktorzy przedstawili dzieciom baśń pt. „Kopciuszek”, która cieszyła się dużym aplauzem.
"Tajemnice lasu" - wizyta w Rezerwacie "Laski"
W piątek 9.10.2015r. uczniowie kl. II i III powędrowali pieszo do Rezerwatu "Laski" by poszerzyć swoją wiedzę o lesie i poznać jego tajemnice.
Drugim celem wyprawy było spotkanie z ludźmi, którzy na co dzień chronią las i dbają o jego rozwój.
Pod wigwamem powitał dzieci pan leśniczy, który pokazał im 200 letni Dąb Kazimierz, który jest pomnikiem przyrody, następnie opowiedział o specyfice rezerwatu i poinstruował dzieci jak prawidłowo należy zbierać grzyby. Pokazał też sprzęt, który na co dzień posługuje się w swojej pracy.
Miłym akcentem było wspólne ognisko oraz upieczone przy nim kiełbaski. W organizacji tej wycieczki pomogła pani Katarzyna Pańczuk za co serdecznie dziękujemy.
Wielka Liga Czytelników - nowa edycja!
Od 15.10.2015r. w naszej szkole startuje nowa edycja konkursu czytelniczego „Wielka Liga Czytelników”. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: klasy I-III oraz IV-VI. Każdy uczeń może wziąć udział i powalczyć o nagrody. W pierwszym etapie, który potrwa do 2.02.2016r., uczestnicy czytają książki z podanej poniżej listy, wypełniają testy i zbierają punkty. Osoby, które uzyskają największą liczbę punktów czeka test kwalifikacyjny, który wyłoni trzyosobowe drużyny w obu kategoriach. Kolejnym etapem są półfinały wojewódzkie, podczas których nasi reprezentanci drużynowo będą walczyć o finał. Zapraszamy wszystkich chętnych do zgłaszania się w bibliotece szkolnej.
Lista książek konkursowych
Klasy I – III
- Cudaczek Wyśmiewaczek –J. Duszyńska
- Czuk i Hek – A. Gajdar
- Pilot i ja – A. Bahdaj
- Jak Wojtek został strażakiem – Cz. Janczarski
- Detektyw Pozytywka – G. Kasdepke
- Oto jest Kasia – M. Jaworczakowa
- Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego grodu – L. F. Baum
- Dziecię elfów – H. Ch. Andersen
- Anaruk, chłopiec z Grenlandii – Cz. Centkiewicz
- Kopciuszek – H. Januszewska
- Baśnie Andersena – H. Ch. Andersen
- Bajki – Ch. Perrault
- Najmilsi – E. Szelburg-Zarembina
- Baśnie – W. J. Grimm
- Psoty i kłopoty wróbelka Elemelka – H. Łochocka
- Lotta z ulicy Awanturników – A. Lindgren
- Wiersze – J. Tuwim
- Nie płacz, Koziołku – S. Michałkow
- Pippi Pończoszanka – A. Lindgren
- O psie, który jeździł koleją – R. Pisarski
Klasy IV – VI
- Mała księżniczka – F. H. Burnett
- Tajemniczy ogród – F. H. Burnett
- Panna z mokrą głową – K. Makuszyński
- Sposób na Alcybiadesa – E. Niziurski
- Ucho od śledzia – H. Ożogowska
- Szaleństwa Panny Ewy – K. Makuszyński
- Księga dżungli – R. Kipling
- Kłamczucha – M. Musierowicz
- Lessie wróć! – E. Knight
- Historia żółtej ciżemki – A. Domańska
- Alicja w Krainie Czarów – L. Carroll
- Przygody Hucka – M. Twain
- Mikołajek – J. J. Sempe i R. Goscinny
- Władca Lewawu – D. Terakowska
- Matylda – R. Dhal
- Opowieści z Narnii. Cz. 3 – C. S. Lewis
- Opowieści z Narnii. Cz. 4 – C. S. Lewis
- Legendy warszawskie – A. Oppman
- Tomek w krainie kangurów – A. Szklarski
- Biały Mustang – SAT-OKH
- Magiczne drzewo. Czerwone krzesło - A. Maleszka
- Awantura o Basię – K. Makuszyński
Wizyta muzyków z Filharmonii Zielonogórskiej
15.10.2015r. nasza szkołę odwiedziła Filharmonia Zielonogórska. Muzycy przedstawili ciekawą kulturę Alp Tyrolskich. Zaprezentowali tradycyjne stroje tych rejonów, zagrali energiczną muzykę folkową oraz przedstawili ciekawą historię króla i jego ukochanej.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole
W dniu 14.10.2015r. odbyło się wesołe przedstawienie z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowane przez uczniów z kl. IV-VI. Scenariusz uroczystości opracowała p. Emilia Owczarek. Co rozbawiło nas najbardziej? Humor z zeszytów szkolnych, zabawna lekcja języka polskiego oraz uwagi z dzienniczków szkolnych. W roli nauczycielki zadebiutowała Kornelia Frącek z kl. VI, a uczniami byli: Nikodem Hańczyk (kl. V), Zofia Kubiak (kl. IV), Natalia Grobys (kl. V), Filip Rychły (kl. IV), Dominik Ziemiański (kl. V), Paweł Judt (kl. V). Prowadzącym był Kacper Wołek (kl. IV). Jeden z uczniów kl. IV - Jakub Piątyszek napisał wiersz specjalnie na dzisiejszą uroczystość:
Drodzy nauczyciele
Uczycie nas wiele choć wiemy jeszcze niewiele.
Historie nam opowiadacie i bardzo nas zadziwiacie.
Na matematyce liczymy i ułamki dzielimy.
I choć wiele wymagacie to zawsze nam pomagacie.
Pięknie się do nas uśmiechacie bo dziś święto swoje macie.
Miło było widzieć tyle uśmiechniętych twarzy!
E. Owczarek
UWAGA mieszkańcy Podmokli Wielkich, Małych oraz Lasek
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej,
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Ogłaszamy konkurs na „lepieje” o Podmoklach i Laskach
„Lepieje” to hasła np. „Lepiej .... niż ......”, „Lepiej mieszkać w Podmoklach, niż na Penelopach”.....
Lepieje – hasła można składać w sekretariacie szkoły lub przesłać na e-maila szkolapodmokle@op.pl do dnia 15 października 2015r
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
„Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”
XV Dzień Papieski
Z okazji jubileuszowego, bo już xv Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzony był w minioną niedzielę, 11 października, społeczność szkolna spotkała się w świetlicy Zespołu Edukacyjnego, aby wspólnie przeżyć refleksję nad urzędem papieskim, a w szczególności ze zrozumiałym sentymentem, oddać się wspomnieniom osoby naszego rodaka i wyjątkowego papieża Jana Pawła II. Nauczyciele wraz z uczniami wszystkich klas mieli okazję do wysłuchania utworów poetyckich, autorstwa nastoletnich poetów, właśnie jemu poświęconych. Wiersze zostały zaprezentowane przez uczennice klasy szóstej: Olę, Kornelię i Oliwię. Następnie przedstawiony został materiał filmowy, nawiązujący do różnych wydarzeń, jakie miały miejsce podczas pontyfikatu Jana Pawła II, ukazujący niezwykłą osobowość Karola Wojtyły.
Polsko - niemiecka wymiana uczniów 2015
W dniach od 28.09.2015 do 3.10.2015 roku uczniowie klasy V i VI gościli w partnerskiej szkole w Neuruppin. Celem wyjazdu była kolejna wymiana uczniów naszych szkół i kontynuacja wcześniej rozpoczętego w Polsce tematu. Dzieci z niemieckiej szkoły odwiedziły nas w maju 2015 – właśnie wtedy rozpoczęła się wspólna nauka o pszczołach. Pierwszy dzień uczniowie spędzili u swoich niemieckich rodzin, ale już kolejnego dnia odwiedziliśmy muzeum pszczelarstwa w Karls Freizeitparks, niedaleko Berlina. Na terenie całego kompleksu można było również zobaczyć jak produkuje się cukierki w „mini – manufakturze” , spróbować wielu niemieckich specjałów oraz oczywiście zakupić pamiątki. Środę spędziliśmy w szkole sprawdzając swoją wiedzę na temat pszczół, wytwarzanych przez nie produktów oraz przypominając sobie informacje poznane wcześniej w Polsce. Czwartek upłynął na kolejnej wycieczce. Odwiedziliśmy miejscowego pszczelarza, który opowiedział nam jak wyhodować królową pszczół, a także pokazał pasieki. Kolejny dzień spędziliśmy również w szkole – tym razem pszczelarze odwiedzili nas. Uczniowie mieli okazję z niewielką pomocą zbudować ul, upiec ciastko, oczywiście z miodem oraz samodzielnie wykonać z wosku pszczelego ozdoby i świeczki. Na zakończenie owocnego wyjazdu każde dziecko dostało na pamiątkę swoje wyroby oraz słoiczek miodu.
zapraszamy do galerii
Wspólne ognisko :-)
W naszej szkole zostało zorganizowane wspólne ognisko z okazji pożegnania lata, a przywitania nadchodzącej złotej jesieni. Wszyscy uczniowie piekli pyszne kiełbaski zakupione przez Radę Rodziców.
Sołectwo - nasz samorząd
Kolejnym działaniem w ramach projektu "Nic o nas bez nas" współfinansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich były spotkania pod hasłem "Sołectwo nasz samorząd". Uczestniczyła w nich grupa dzieci z kl. V-VI, której opiekunem była p. Weronika Kandulska.
W ramach zajęć uczniowie poznawali zasady funkcjonowania samorządu sołeckiego: zadania sołtysa/sołtyski, rady sołeckiej, zebrania wiejskiego. Dowiedzieli się, co to jest fundusz sołecki i jak można go wydatkować.
Uczniowie wykonali piękne portrety sołtysa/sołtyski ze swojej miejscowości, do każdego dopisywali jego funkcje oraz potrafili wymienić osoby z rad sołeckich, które wspierają głowę wsi w działaniach na rzecz swojej miejscowości.
Uczniowie poznali zasady prezentowania wypracowanych materiałów w prezi, gdzie powstały piękne promocyjne prezentacje o trzech miejscowościach: Podmoklach Małych, Podmoklach Wielkich oraz Laskach.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej,
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Szkoła Liderów
Żyjemy w świecie, w którym coraz istotniejsze staje się zaangażowanie na poziomie lokalnym. W świecie Obywateli i Obywatelek, w którym ludzie zdają sobie sprawę z drzemiącej w nich siły, wypełniają swoje obowiązki obywatelskie, angażując się we wspólne działania na rzecz swoich „Małych Ojczyzn”.
Nasz świat zapewnił nam większą niezależność, ale też wymaga od nas większego zaangażowania w sprawy społeczności lokalnej. Globalizacja wymaga od obywateli (i to już tych najmłodszych) aktywnej roli, umiejętnego podejmowania świadomych decyzji dotyczących ich życia, społeczności oraz miejsc pracy. Podstawą społeczeństwa obywatelskiego są jego obywatele, zaangażowani w działania na rzecz dobra wspólnego, zdolni do osobistej odpowiedzialności za swój los i los wspólnoty w której żyją.
Od kilku miesięcy w szkole w Podmoklech Małych odbywają się warsztaty dla dorosłych liderów z zakresu kształtowania umiejętności społecznych i obywatelskich.
W ramach szkoleń liderzy z 3 wiosek kształtowali kompetencje liderskie: komunikacja interpersonalna, zasady współpracy w zespole, wystąpienia publiczne, zasady dyskusji i debat, facylitacja. Reprezentanci społeczności lokalnej poznawali zasady funkcjonowania samorządu terytorialnego, inicjatywy lokalne, partycypacja obywatelska, współpraca JST i organizacji pozarządowych. Liderzy na warsztatach poznawali: metody i techniki diagnozy społecznej np. budowanie ankiet oraz opracowali koncepcję funkcjonowania Podmoklańskiego Centrum Aktywności Obywatelskiej. Warsztaty prowadzone były z wykorzystaniem metod i technik aktywizujących i uczących współpracy, z elementami coachingu.
Jesteśmy przekonani, że realizowany w szkole projekt „Podmoklańskie Centrum Edukacji Obywatelskiej” wpłynie na zaangażowanie społeczności lokalnych naszej gminy w sprawy najbliższego środowiska.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej,
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Warsztaty profilaktyczne w naszej szkole dla uczniów kl. I-III oraz IV-VI
W naszej szkole odbyły się warsztaty dla kl. I-III pt. "Jak poskromić wewnętrznego złośnika?". Celem zajęć była profilaktyka agresywnych zachowań oraz trening radzenia sobie ze złością. Zajęcia miały formę warsztatową. Stosowane były twórcze i aktywne metody, tj. elementy ruchowe, angażowanie odpowiedzi całego ciała czy rysunek.
Natomiast w grupie kl. IV-VI odbyły się warsztaty pt. "Nie daj się pożreć żywcem - narkotyki nie mają litości". Uczniowie poznali negatywne konsekwencje używania substancji psychoaktywnych. W trakcie spotkania przedstawione zostały najważniejsze fakty na temat uzależnień, zadaniem których jest wytworzenie krytycznej postawy wobec wszelkiego rodzaju używek. Wiedza i umiejętności zdobywane były w oparciu o aktywne metody, przy użyciu multimediów.
Uczniowie opiekują się szkolnym akwarium
Nasi uczniowie intersują się zwierzętami żyjącymi w wodzie i na lądzie. Szkolne akwarium stwarza możliwość obserwowania i podziwiania podwodnego świata.
Na jednej z godzin wychowawczych w kl. IV odbyło się spotkanie ze specjalistą do spraw akwarystyki - p. Mariuszem Owczarkiem. Przyjaciel szkoły - pan Mariusz - opowiedział dzieciom o specyfice podwodnego świata, wytłumaczył jak należy dbać o zbiornik wodny oraz odpowiedział na pytania uczniów. Od tej pory to właśnie uczniowie będą opiekowali się szkolnym akwarium. Osoby wyznaczone do zadań specjalnych w zakresie "serwisowania" zbiornika wodnego to:
- Bartosz Zioła kl. VI
- Przemysław Judt kl. VI
oraz uczniowie kl. IV wraz z wych. p. Emilią Owczarek.
Mamy nadzieję, że nasze akwarium będzie piękne, ciekawe i zachwycające! Zapraszamy :-)
Emilia Owczarek
Warunki sprzyjające czytaniu
W naszej szkole, w sali, w której odbywają się lekcje języka polskiego pojawiły się wygodne siedziska. Po co? Właśnie po to, aby stworzyć uczniom komfortowe warunki sprzyjające czytaniu. To pomysł polonistki Emilii Owczarek, do którego przychyliła się pani dyrektor Elżbieta Ryczek. Pisanie odbywa się tradycyjnie w ławeczkach, ale praca z tekstem - z tyłu klasy na wygodnych, kolorowych siedziskach. Uczniom bardzo się to podoba i dopytują, kiedy będziemy czytać kolejny tekst.
Emilia Owczarek
Szachy w naszej szkole
Od września 2015 roku nasza szkoła przystąpiła do udziału w Ogólnopolskim Projekcie Polskiego Związku Szachowego pt. „Edukacja przez Szachy w Szkole"
Głównym celem Projektu jest wspieranie rozwoju kompetencji kluczowych uczniów, wsparcie edukacji matematycznej oraz upowszechnianie wykorzystywania gier logicznych w procesie edukacji. Królewska gra rozwija i ćwiczy również wyobraźnię przestrzenną dziecka, intuicję, pamięć, poprawną koordynację ruchów, uczy określania odległości między przedmiotami, stron świata, kierunków lewo – prawo itd. Przez dwa lata uczniowie klas pierwszych i klasy drugiej będą uczyli się gry
w szachy, w ramach obowiązkowych zajęć edukacji wczesnoszkolnej.
Zajęcia szachowe prowadzone są w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Celem nadrzędnym udziału dzieci w Projekcie jest poprawa wyników wszystkich pozostałych przedmiotów szkolnych oraz rozwój intelektualny, społeczny
i emocjonalny.
Projekt finansowany jest przy współudziale Polskiego Związku Szachowego, który zapewnił wyposażenie szkoły w podstawowy sprzęt szachowy. Szkoła w ramach Projektu otrzymała 15 kompletów szachów do prowadzenia lekcji.
Archiwum Aktualności