W dniach 8-13 czerwca 2015r w szkole w Podmoklach Małych odbyła się już 10 polsko- niemiecka wymiana uczniów z partnerską szkołą w Neuruppin. Gościliśmy w Podmoklach 14 uczniów wraz z dwoma opiekunami. Dzieci dzięki gościnności rodziców naszych uczniów mieszkały w ich domach. W tym roku program nosił tytuł „Podmoklańska Akademia Pszczół” .
W programie wymiany było wiele działań dotyczących edukacji ekologicznej jak i programów integracyjnych. Zastanawialiśmy się „Dlaczego wymierają nam pszczoły?”- jest to pytanie które zadaje sobie cały świat. Celem projektu było kształtowanie postaw i świadomości ekologicznych oraz badawczych uczniów szkół w Podmoklach Małych i Neuruppin.
Uczestnicy wymiany ze strony polskiej i niemieckiej brali udział w warsztatach pszczelarskich, które poprowadził pszczelarz z Podmokli. Dzieci poznały życie i zwyczaje pszczelej rodziny, zwiedziły pasiekę oraz zobaczyły jak wybiera się miód z ula. Obejrzały również jak wygląda ul dydaktyczny w środku, który znajduje sie w naszym skansenie.
Były również na wycieczce edukacyjnej w Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu gdzie oglądały ciekawe ule, poznawały życie pszczół i miały możliwość porównania jak zmieniło się pszczelarstwo na przestrzeni czasów. Wzięły również udział w warsztatach informatycznych w trakcie których wykonały dwujęzyczną grę komputerową” Podmoklańska pszczółka” w programie scretch. Jest to gra edukacyjna , kolejne postąpienia małej pszczółki odkrywają zasady przyjaciół pszczół . W trakcie polsko- niemieckiego popołudnia sportowego odbyły się rozgrywki sportowe, gry zespołowe w grupach mieszanych polsko- niemieckich.
Kolejnego dnia odbył się happening po wiosce z banerami o pszczołach pod nazwą ”Szanujmy pszczoły”, uczestnicy projektu w pięknych pszczelich przebraniach z banerami i hasłami przeszli przez wioskę, pokazując mieszkańcom jak ważne w naszym życiu są pszczoły.
Na zakończenie podsumowano 10 lat wymiany uczniów z partnerskich szkół, jak również odbyła się dyskoteka wraz z jubileuszowym koncertem. Zostały również podsumowane innowacyjne projekty tematyczne i edukacyjne które były realizowane w trakcie tych 10 lat.
Goście w dobrych nastrojach wyjechali do Neuruppin, nasi uczniowie w ramach rewizyty pojadą do nich we wrześniu.
Projekt współfinasowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Branderburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz Budżetu państwa.
„Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość
Grenzen überwinden durch gemeinsame Investition in die Zukunft”.

Projekt współfinansowany z programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży


zapraszamy do galerii