Szkoła w Podmoklach Małych realizuje wiele ciekawych programów edukacyjnych:
1. Szkoła z klasą
Edycja 2014/2015 jest piątą odsłoną programu Szkoła z Klasą 2.0. To kompleksowy program wsparcia całej szkoły: dyrektora, nauczycieli oraz uczniów, skierowany do placówek wszystkich poziomów edukacyjnych z całej Polski.
Nauczycielom proponuje ciekawe i skuteczne metody nauczania, a dyrektorów wspiera w niełatwym procesie wprowadzania zmian. W bieżącym roku w programie uczestniczą: panie E. Ryczek, W. Kandulska, E. Augustyniak oraz E. Heyduk. W piątej edycji Szkoły z Klasą 2.0 skupimy się na rozwijaniu umiejętności czytania ze zrozumieniem na wszystkich poziomach edukacyjnych i na każdym przedmiocie.
2. Koduj z Klasą
Celem Koduj z Klasą jest szerzenie idei programowania wśród uczniów i nauczycieli z całej Polski. W Koduj z Klasą pokazujemy, że dzięki technologiom informacyjno-komunikacyjnym (TIK) nauka może być jeszcze bardziej fascynująca, a praca na lekcji ciekawsza. Ponadto program uczy stosowania algorytmów, zasad logiki oraz samodzielnego szukania rozwiązań i udowadnia, że podstaw programowania można skutecznie uczyć na każdym poziomie kształcenia. Uczniowie klas I-III będą uczyli się programowania, a realizatorami programu w szkole będą p.E. Ryczek i p. Świtała. W programie weźmie udział 60 szkół w Polsce.
3. Mistrzowie Kodowania
W tym roku zakwalifikowaliśmy się do II edycji programu, a braliśmy już udział w pilotażu programu jak i I edycji. Program w szkole prowadzą panie W. Kandulska i E. Augustyniak .
4. Szkoła Współpracy
Projekt ten jest nowatorskim przedsięwzięciem, którego jednym z najważniejszych celów jest wprowadzenie w 1034 podmiotach – szkołach i przedszkolach z całej Polski nowoczesnego modelu współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami w zakresie organizacji życia szkoły. W naszej szkole w projekcie biorą udział nauczyciele M. Radna i E. Ryczek, rodzice A. Wołek oraz K. Olender oraz uczniowie W. Olender i Natalia Wośko . Po odbytych warsztatach w szkole powstanie Szkolny Program Aktywnej Współpracy.
5. WF z Klasą
WF z Klasą to program Centrum Edukacji Obywatelskiej. Program WF z Klasą wspiera nauczycieli w rozwijaniu kultury fizycznej uczniów i przyczynia się do wypracowania pomysłów na nowoczesne i ciekawe lekcje. Zajęcia – tak obowiązkowe, jak i dodatkowe - mogą być bardziej zróżnicowane i bliższe oczekiwaniom młodych ludzi. Wychowanie fizyczne to przecież nie tylko gry zespołowe, ale także taniec, aerobik, wschodnie sztuki walki, joga, turystyka rowerowa i piesza. Nasz program ma pokazać, że ze sportu w szkole każdy może czerpać przyjemność. Koordynatorem programu w szkole jest p. W. Dybaś
6. Młody Obywatel
Piąta już edycja programu, którego celem jest promowanie wiedzy na temat społeczności lokalnej oraz pokazanie sposobów, dzięki którym uczestnicy mogą aktywnie działać w swoim najbliższym otoczeniu. W tym roku zajmiemy się naszą najbliższą okolicą: tym, jak wygląda, czy jest przyjazna dla mieszkańców, czy umożliwia bezpieczne i ciekawe spędzanie wolnego czasu. Projekty o tematyce społecznej z uczniami kl. IV- VI będą realizowały p. M. Radna oraz E. Augustyniak.
7. "Razem dla Rozwoju - Aktywna Edukacja Globalna w Szkołach"
Projekt skierowany jest do szkół i przedszkoli. Zakłada on zrealizowanie przez nauczyciela trzech 45-minutowych lekcji z zakresu Edukacji Globalnej. Proponowane bloki lekcyjne dotyczą problemów społecznych Azji, Afryki i Ameryki Południowej.
Podsumowaniem zajęć będzie przeprowadzenie w szkole, w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, akcji nawiązującej do poznanych zagadnień. Koordynatorem projektu w szkole jest p. E. Heyduk .