Menu

EGZAMIN

ÓSMOKLASISTY

Informator dla rodziców

 

Certyfikaty 

 

Rok szkolny 2018/2019

Niedziela 20.01.2019

Programy, konkursy w roku szkolnym 2017/2018: 

 

 

 

liczba odwiedzin: 856248

Galeria zdjęć

Rok szkolny 2014/2015

Archiwum

Rok szkolny 2014/2015

Zakończenie roku przedszkolnego 

- Teatrzyk  pt. Kopciuszek" w wykonaniu rodziców

Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do występów dzieci przygotowanych dla rodziców, którzy z ogromnym wzruszeniem oglądają swoje pociechy wcielające się w różne postaci. Ale jak często można oglądać teatrzyk rodziców przygotowany specjalnie dla dzieci? Przedszkolaki miały okazję obejrzeć przedstawienie, w którym grali ich rodzice i był to najlepszy prezent jaki mogły otrzymać.

Przedstawienie pt. „Kopciuszek” przygotowali rodzice dzieci. Reżyserami przedstawienia były wychowawczynie grup Aneta Jakubowska i Monika Stein.

Przedszkolaki ze wszystkich grup obejrzały przedstawienie z zapartym tchem i z niecierpliwością oczekiwały kolejnych postaci, które pojawiały się na scenie. W przedstawieniu można było obejrzeć brawurowe role: Kopciuszek-Justyna Trocholepsza, Wdowa-Dominika Modrzyk, Wdowiec- Anna Niemiec , Andzia- Kamila Richter-Modrzyk, Dorotka- Wioleta Ruchter, Wróżka- Małgorzata Frącek, Woźnica- Roman Modrzyk, Król- Sylwester Judt, Herold- Anna Wołek, Narrator - Małgorzata Radna. Każda z postaci zagrana została wyjątkowo i oryginalnie. Doskonałą grę rodziców uzupełniły fantastycznie dobrane stroje.

zapraszamy do galerii

reportaż wkrótce


Wycieczka rowerowa - żyj zdrowo, żyj rowerowo

W związku z realizowanym projektem „Rowerowy Autochodzik” w oddziale przedszkolnym w Podmoklach Wielkich została zorganizowana wycieczka rowerowa. Wcześniej dzieci poznawały zasady ruchu drogowego i  bezpiecznego poruszania się po drogach. W środę grupa starszaków  wyruszyła spod przedszkola do szkoły... Pogoda pięknie dopisała - było bezwietrznie i słonecznie.
Po takim wysiłku dzieciom i rodzicom należał się poczęstunek. Dzieci z rodzicami piekły kiełbaski na ognisku. Następnie odbył się rodzinny mecz w piłkę nożną. Dziękujemy rodzicom za pomoc w zorganizowaniu wycieczki rowerowej naszego oddziału przedszkolnego.

zapraszamy do galerii


Ćwiczymy z zestawem drogowym "Autochodzik"

Rajdowcy prawidłowe zachowania drogowe przećwiczyły z pomocą Zestawu drogowego „Autochodzik”. Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem brały udział we wszystkich zadaniach, ta tematyka jest bliska ich doświadczeniom, dlatego z chęcią uczestniczą w tego typu aktywnościach. Tym sposobem przedszkolaki zakończyły IV etap rajdu „zespół”. Trwają przygotowania do rodzinnego rajdu rowerowego...                                                                  

Monika Stein

zapraszamy do galerii


Przedszkolaki oglądają wystawę "Eksperymentuj" z Centrum Nauki Kopernik

W dniach 8-9 czerwca 2015r. w Podmoklach Małych gościła objazdowa, interaktywna wystawa pt.: „Eksperymentuj!” z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Interaktywne eksponaty i możliwość niekonwencjonalnej zabawy „zwabiły” do sali wiejskiej w Podmoklach Małych przedszkolaków. Niespotykaną do tej pory ilość osób. Ok. 800 małych i dużych obywateli naszej gminy i innych miejscowości w nietypowy i bardzo innowacyjny sposób przyswoiło sobie wiedzę z zakresu fizyki, matematyki i biologii. 

Mamy nadzieję, że kolejne projekty będą się cieszyć równie dużą popularnością!

zapraszamy do galerii


Jak powstaje tęcza?

Za oknem jest smutno, deszcz pada i pada…

Nagle wesołe słoneczko z za chmurki wyjrzało.

Błyszczące światełko na Ziemię wysłało.

Światło deszcz przenikło i się rozproszyło.
Wtem łuk wielobarwny - tęczę utworzyło!

Gabrysia zdumiona w niebo spoglądała:

– Sześć pięknych odcieni w powietrzu… szeptała.

Czerwony, a nad nim…
Wow ! – pomarańczowy!
Żółty i zielony
Świat jest kolorowy!

Niebieski – jak chaber.
Fioletowy – wyżej.
Podeszła do okna:
- Chcę zobaczyć bliżej.

 Sięgnęła po farby, w sercu radość miała.
Kolorami tęczy obraz malowała.

Tym oto wierszemstarszacy rozpoczęły dzisiejsze zajęcia, które dotyczyły zjawiska, jakim jest tęcza. Dzieci obejrzały krótkie filmiki, wyjaśniające przyczynę powstawania tęczy. Dodatkowo przedszkolaki mogły podziwiać kolorowe zdjęcia, wzbudzające wiele pozotywnych emocji i działające niezwykle pobudzająco. Najbardziej przypadł dzieciom do gustu  film, ukazujący po kolei pojawiające się podstawowe kolory, wchodzące w skład tęczy, które wspinały się po drabinie, aby zająć odpowiednie miejsce na niebie.

Film pięknie zobrazował starszakom  to trudne optyczne zjawisko. Najprościej jest to wytłumaczyć w następujący sposób:

Kiedy światło słoneczne przenika przez kropelki deszczu, woda rozprasza światło białe („mieszaninę” fal o różnych długościach), na składowe o różnych długościach fal (różnych barwach) i oko ludzkie postrzega łuk składający się z sześciu kolorów: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy„. To są właśnie kolory tęczy.

Głównym celem naszych zajęć było ułożenie pasków z wycinanek wg naturalnie przypisanych kolorów tęczy. Takie czynności pomagają dzieciom wychwytywać regularności i posługiwanie się nimi w trakcie kształtowania umiejętności liczenia i rachowania, pomiaru wielkości ciągłych, konstruowania figur geometrycznych.

Układanie rytmów z kolorowych pasków dostarczyło dzieciom  wiele radości. Powstały piękne wachlarze, schody, łuki, dywany itp. przedmioty.

Matematyka jest królową wszystkich nauk, dzięki takim zajęciom zbliżamy się do coraz to głębszych dziedzin nauki.

zapraszamy do galerii


Strażacy w przedszkolu

Pogoda dopisała, więc dzieci mogły z bliska przyjrzeć się wozom strażackim oraz ich wyposażeniu. Nie brakowało także "zabaw" z wodą, strażacy pokazywali przedszkolakom jak obsługuje się węże strażackie i w jaki sposób gasi się pożar. Była to niesamowita frajda dla maluchów, gdyż prawie każdy z nich w tym wieku marzy, aby zostać strażakiem.

Z okazji Dnia Dziecka atrakcji nie brakowało na boisku były zamki dmuchane oraz atrakcje sportowe.

zapraszamy do galerii


Jestem Polakiem i Europejczykiem

Dzieci poznawały zagadnienia związane ze swoim miejscem zamieszkania, uczyły się swoich adresów, oglądały zdęcia, widokówki przedstawiające dawniej i dziś Podmokle Małe, Podmokle Wielkie oraz Babimost, czyli miejsca im najbliższe. Poznały także takie pojęcia jak; flaga, godło. Zapoznały się z mapą Polski-poznały najważniejsze rejony  naszego kraju; góry, morze, oraz największą rzekę. Na podstawie legendy o Warsie i Sawie poznały historię powstania naszej stolicy-Warszawy. Nauczyły się piosenki pt. „ O warszawskiej syrence”  oraz wiersza pt. „Barwy ojczyste”. Wykonały także  grupową prace plastyczną pt. „Warszawska syrenka „. Prace można było podziwiać na gazetce przedszkolnej.  Dzieci, poznały też kulturę i język włoski (poznały kilka słówek). Samodzielnie wykonały włoską pizzę.

Aneta Jakubowska

zapraszamy do galerii


Chciałbym być sportowcem...

W obrębie tego zagadnienia dzieci poznały różne sporty, ćwiczenia całego ciała także buzi i języka. Dowiedziały się i doświadczyły czym jest aerobik, gimnastyka. Poznały piosenkę pt. Chcę być sportowcem. Uczestniczyliśmy także  w zabawach na świeżym powietrzu-udaliśmy się na boisko.  Doskonaliliśmy także umiejętność wycinania – każdy wyciął i ozdobił piłkę oraz boisko. Wykonaliśmy wspólne plakaty boiska, a na nich piłki, które dzieci wycinały i ozdabiały według własnego pomysłu.

Aneta Jakubowska

zapraszamy do galerii


Co się dzieje w kosmosie?

Dzieci dowiedziały się, że w naszym układzie słonecznym krąży 8 planet a my mieszkamy na Ziemi. Udaliśmy się rakietą w podróż na zieloną planetę i poznaliśmy zielone małe ufoludki J . Poznaliśmy piosenkę pt. „Chciałbym zostać kosmonautą”, oraz wiersz pt. „Gwiazda” D. Gellner.  „ Dowiedzieliśmy się także, że na nocą na niebie świecą gwiazdy i mają one różne rozmiary. Klasyfikowaliśmy je według wielkości i kolorów. Oglądaliśmy albumy, plakaty o Układzie Słonecznym, wykorzystaliśmy w tym celu specjalne okulary trójwymiarowe słuchaliśmy też bajek o różnych planetach.  Wykonaliśmy papierowe rakiety kosmiczne - prace te zostały wysłane na konkurs „Akademia Misia Haribo ”.  Wykonaliśmy, też małe zielone ufoludki z rolek po papierze toaletowym, wykorzystaliśmy do tego także kolorowe foremki do babeczek.

Aneta Jakubowska

zapraszamy do galerii


Woda źródłem życia

- Chronić przyrodę, oszczędzać wodę, dokarmiać ptaki, dbać o zwierzaki, kwiaty hodować, drzewa szanować, prądu nie marnować i nigdy nie śmiecić – przyrzekały przedszkolaki.

Plac przed przedszkolem oraz w całej okolicy poweselał. A to za sprawą dzieci z Przedszkola, dzieci posprzątały plac przedszkolny oraz posadziły kwiatki. Celem takich działań jest zwiększenie świadomości o konieczności proekologicznych działań. Po uroczystym złożeniu przyrzeczenia, wszystkie przedszkolaki stały się przyjaciółmi planety Ziemi. 

zapraszamy do galerii


Odblaskowe przedszkolaki - czyli mali bohaterowanie na odblaskowej misji

Konkurs plastyczny realizowany w ramach projektu „Rowerowy autochodzik” rozstrzygnięty. Adresowany był do dzieci w wieku 5 i 6 lat. A wszystko po to, by starszacy również mogły wykazać się wiedzą na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zdobytą podczas zajęć w przedszkolu. Projekt oraz organizowany konkurs plastyczny, mają na celu promowanie bezpiecznych zachowań dzieci, poprzez wyrabianie nawyku stosowania zasad bezpieczeństwa w ruchu pieszych – już od najmłodszych lat.

Komisja konkursowa czyli dzieci  zwracała szczególną uwagę na samodzielność wykonania prac plastycznych oraz pomysłowość .Konkurs wygrała Julia Modrzyk , która otrzymała  plecak oraz materiały plastyczne. Każde dziecko, które brało udział w konkursie otrzymało nagrodę.                                                     

Monika Stein

zapraszamy do galerii 


Konkurs Rowerowy Autochodzik  rozstrzygnięty!!! 

Dziękujemy za zaangażowanie rodzinnych zespołów rajdowych. Wśród 15 zwycięzców jest 2 naszych przedszkolaków.

Amelia Zachariasz wygrała kask rowerowy, a Weronika Judt odblaskowe niespodzianki. Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.

                                            Monika Stein


 Kosmiczna wyprawa rakietą

W grupie starszaków dzieci już poznawały podstawowe wiadomości o kosmosie. Tak nas to zaciekawiło, że postanowiliśmy się zabawić w podróż kosmiczną . W tym celu musieliśmy zbudować rakietę . Zgromadziliśmy mnóstwo wielkich kartonów , folii, taśmy , naklejek i z wielkim zapałem zabraliśmy się do pracy. Efekt był wspaniały- wielka rakieta kosmiczna, w której wszyscy po kolei lecieliśmy . Nie brakło odliczania do startu i huku silników rakietowych. Po przybyciu na tajemniczą planetę rapowaliśmy przy kosmicznej piosence. Piosenka edukacyjna dla dzieci-Planety-Układ Słoneczny-MIKITOMI . 

Monika Stein

zapraszamy do galerii


Europejski Tydzień Sportu dla Wszystkich

Nasze przedszkole  wzięło udział w Europejskim Tygodniu Sportu dla Wszystkich. Jego głównym celem  jest promowanie zdrowego stylu życia oraz aktywności ruchowej jako najlepszej formy spędzania wolnego czasu.

Pierwszego dnia tygodnia sportu, dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach ruchowych na placu przedszkolnym. Razem z nauczycielami mali przedszkolacy ćwiczyli  przysiady, podskoki, pajacyki i  rzuty do celu. Również bardzo aktywnie bawiły się przy muzyce na zajęciach z rytmiki.

Drugiego dnia wszyscy dzieci poznawały dyscypliny sportowe , zasady gier zespołowych. Największym zainteresowaniem cieszyła się piłka nożna. Dzieci wykonały piłkarza, koszulki reprezentacji Polski oraz w grupach wykonały plakaty Stadionu Narodowego w Warszawie. Następnie na wiejskim boisku sportowym został rozegrany mecz piłki nożnej. Dzieci miały ogromną satysfakcję, poczuły się jak prawdziwi piłkarze.

Wszystkie zaproponowane aktywności sportowe cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Wiele radości sprawiły im zabawy muzyczno-ruchowe, a uśmiechnięte twarze mówiły same za siebie.            

Monika Stein

zapraszamy do galerii 


Podmokle - Moja mała ojczyzna

Nasze przedszkolaki z grupy starszaków realizowały cykl zajęć dotyczący edukacji regionalnej. Poznawały miejsca, tradycje i zwyczaje swojej  miejscowości. Pracowały metodą projektu edukacyjnego. Najciekawsze dla dzieci były zwyczaje jakie panowały w Podmoklach Małych i Wielkich. Do nich należały : zapusty, cycha, dzwonek, piórnica. Dzieci pracując w grupach wykonały plakaty dotyczące tradycji wsi. Ze swoich miejscowości przenieśliśmy się do Babimostu- stolicy naszej gminy. Poznaliśmy miejsca, zabytki, obiekty oraz  lotnisko, które stało się oknem do poznania naszego kraju, krajów Unii Europejskiej.

Zwiedzając kraj poznawaliśmy na podstawie filmów, opowiadań, obrazów ,mapy Ojczyzny, stolicę Polski jej zabytki. Dzieci pracowały z mapą Polski. Dzieci uroczyście śpiewały hymn Polski, wykonały flagi Polski oraz godło. Nauczyły się wiersza „ Kto Ty jesteś?”

Z kraju wyruszyliśmy do krajów Unii Europejskiej. Polska jest członkiem Unii Europejskiej , co zobowiązuje do poznawania krajów Europy. Istotą edukacji z tego zakresu jest nie tylko wpajanie dziecku szacunku do dziedzictwa kultury narodowej, ale również kultur innych narodów. Poprzez rozbudzenie ciekawości otaczającym światem, należy uczyć dziecko otwartości tolerancji, jednocześnie uświadamiając równość praw człowieka i praw dziecka w każdym miejscu naszego globu.                                           

 Monika Stein

zapraszamy do galerii 


Konkurs Rowerowy Autochodzik - Rajdowy Quiz Drogowy

Sprawdzian wiedzy dla dzieci i dorosłych 

 

http://rowerowyautochodzik.pl/konkursy/

Zapraszamy dzieci, rodziców i opiekunów do odpowiedzi na pytania – foto zagadki związane z ruchem drogowym. Na zdjęciach przedstawiamy sytuacje nie tylko z polskich dróg. Każde zadanie może być pretekstem do omówienia zdarzeń, sytuacji, elementów drogi, które mają wpływ na bezpieczeństwo dzieci. Wspólnie uczymy spostrzegawczości, która jest niezbędna na drodze.

W pierwszej odsłonie quizu przygotowaliśmy 3 serie zadań do rozwiązania. Będą one pojawiały się sukcesywnie na stronie Rajdu. W każdej z nich będzie 5 pytań. Po znalezieniu odpowiedzi /np. Quiz nr 1, Odp. 1B, 2C itd./ na wszystkie pytania z 3 serii, prosimy o przesyłanie ich mailowo na adres rajd@rowerowyautochodzik.pl. Czekamy do 26 kwietnia. Losowanie nagród 30 kwietnia 2015.

Wśród uczestników, którzy prawidłowo odpowiedzą na wszystkie 15 pytań rozlosujemy nagrody. Prosimy o podanie imienia dziecka – uczestnika Quizu, nazwę ulicy i miejscowości np. Natalia, ul. Długa, Poznań, telefon kontaktowy do rodzica.                                                                                                                   

Monika Stein


Zabawy z napięciem powierzchniowym

Bohaterem dzisiejszego dnia było napięcie powierzchniowe, czyli tajemnicza energia która spina powierzchnię cieczy. Dzieci w ramach zajęć Klubu młodego odkrywcy wykonywały szereg doświadczeń związanych z napięciem powierzchniowym.

Nauczyciel wykonuje doświadczenia wprowadzające do tematu zajęć :

1. Do szklanki napełnionej wodą wrzuca monety, spinacze.
Dzieci opisują wynik obserwacji: Wrzucane przedmioty toną. Mimo tego woda nie wylewa się ze szklanki. Na powierzchni wody widoczna jest błonka, która ulega wybrzuszeniu.
2. Na powierzchni wody umieszcza spinacze.
Dzieci opisują wynik obserwacji: Spinacze nie toną, lecz utrzymują się na powierzchni wody.
3. Zjawisko występowania błonki na powierzchni cieczy nosi nazwę zjawiska napięcia powierzchniowego.
Jak myślicie o czym świadczy pojawienie się takiej błonki?
Świadczy to o dużych siłach spójności między cząsteczkami wody zwłaszcza tymi tworzącymi błonę powierzchniową( dzieci odpowiadają z pomocą nauczyciela)

4. Dlaczego brud boi się mydła?

Na talerzyk nalewamy niewielką ilość wody i posypujemy ją warstwą pieprzu. Następnie zanurzamy w nią czysty palec. Okazuje się, że nasz „brud” przykleił się do palca.
Spróbujmy więc teraz zanurzyć palec w płynie do mycia naczyń i delikatnym ruchem dotknąć środka talerzyka. Obserwujemy „magiczne” właściwości płynu do mycia naczyń. Jak to mówią, pieprz ucieka, tam gdzie pieprz rośnie.

Dzieci opisują wynik obserwacji: Mydło w płynie zaburza napięcie powierzchniowe, a ziarna pieprzu są odciągane w te rejony talerza, w których to napięcie powierzchniowe jeszcze działa.

5. Na koniec dzieci miały zagadkę...Dlaczego kulka z plastelina tonie w wodzie a łódka z plasteliny pływa??? uzasadnić na podstawie prawa Archimedesa

Wnioski: Na tej samej zasadzie kula ze stali o wadze kilkudziesięciu ton - utonie, a statek zrobiony z tej ilości stali - będzie pływał.     

                                     Monika Stein

zapraszamy do galerii


Świąteczny czas

Dla każdego z nas święta to magiczny czas, także w grupie maluszków sporo się działo. 

Dzieci poznały symbole  i tradycje związane z Wielkanocą. Np. zwyczaj malowania jajek-pisanek. Poznały i śpiewały piosenkę pt.: „Zając Malowany” Miały okazję wykonać prace plastyczną,  do której samodzielnie wykonały kuleczki z krepy następnie okleiły papierowe jajko wybranymi kolorami. Prace można było oglądać na wystawie.

Oprócz tego wykonały koszyczki wielkanocne z plastikowych pojemników po serku. Najpierw wyłożyły do pojemnika watę, zmoczyły ją wodą i zasiały rzeżuchę. Następnie oglądały jej wzrost, dbały o nią. W etapie końcowym ozdobiły koszyczki kolorową flizeliną oraz ozdobiły styropianowe jajka pociętym wcześniej sztucznym siankiem. Tak przygotowane koszyczki dzieci zabrały do domów jako prezent wielkanocny z najlepszymi życzeniami.

We wtorek 31 marca dzieci w przedszkolu odwiedził zając. Podrzucił nam słodkie niespodzianki w szatni. Dzieci bardzo się cieszyły z otrzymanych prezentów, żałowały jednak, że zająca nie udało im się złapać.

Aneta Jakubowska

zapraszamy do galerii


Nadeszła wiosna

W tym tygodniu tj. od 16 do 20 marca dzieci z grupy maluchów dowiedziały się jakie są oznaki nadchodzącej wiosny.

Poznały i sadziły wiosenne kwiaty. Chłopcy – hiacynty, dziewczynki- żonkile.  Dbamy o nie cały czas, podlewamy je  i obserwujemy jak rosną, kwitną. Poznaliśmy także ich zapachy.

Uczestniczyliśmy w przemarszu na powitanie wiosny. Dzieci były ubrane w kolorze zielonym. Każdy zabrał ze sobą instrument-trąbkę i wykrzykując hasła; „Witaj wiosno, żegnaj zimo. „ „Wiosna, wiosna, kolorowa i radosna” oraz

Śpiewając  wiosenne piosenki; „Wiosno, wiosenko..” oraz „Wiosna w błękitnej sukience”. Przywitaliśmy wiosnę.

Wyjaśnialiśmy znaczenie przysłowia; „ W marcu jak w garncu” Rozmawialiśmy o marcowej pogodzie oraz naśladowaliśmy ją w zabawach ruchowych. Wykonaliśmy także prace plastyczne  z krepy pt. „Tulipany” , można było oglądać je  na wystawie przedszkolnej.

Aneta Jakubowska

zapraszamy do galerii


Zając w przedszkolu

Dnia 31.03.2012r. dzieci w Przedszkolu w Podmoklach Wielkich  odwiedził  Zając, ale im się nie pokazał. Przedszkolaki szukały go po całym przedszkolu. Największą jednak atrakcją dla dzieci były prezenty od zająca w paczkach (zajączki, czekolady, jajka z niespodzianką, czekoladowe lizaki, batony i różne czekoladowe jajka). Dzieci przedszkolne od kilku dni przygotowywały się na jego przyjście. Poznały też zwyczaje i obrzędy wielkanocne. Wspaniała zabawa dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń, dała dużo szczęścia i radości. Na pewno będą miały o czym opowiadać rodzicom i rodzeństwu.

zapraszamy do galerii


Magia przyciągania czyli zabawy z magnesem...

Poniedziałkowe zajęcia w grupie 5,6 -latków były magnetyczne. Przedszkolaki poznały magiczne właściwości magnesu, jego budowę oraz zastosowanie. Wykonały szereg doświadczeń, by dowiedzieć się, że magnes przyciąga tylko metalowe przedmioty (nie drewno, papier, plastik czy materiał). Dowiedziały się także, że magnes może przyciągać metalowe przedmioty przez papier czy tkaninę oraz że magnesy nie zawsze się przyciągają.                                     

Monika Stein

zapraszamy do galerii


Nasze przedszkolaki oglądały zaćmienie słońca i przywitały wiosnę

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny - 21 marca - był bardzo kolorowy i wesoły w naszym przedszkolu. Dzieci przygotowały instrumenty muzyczne. Wesołym, barwnym korowodem przeszliśmy ulicą od Przedszkola na boisko wiejskie, by powitać WIOSNĘ. Aby tradycji stało się zadość przedszkolaki pożegnały zimę i śpiewem powitały wiosnę.

Po śniadaniu dzieci oglądały częściowe  zaćmienie słońca.  Miały przy okazji zaćmienia słońca zdobyć nową wiedzę. 
Dowiedziały się, że zjawisko to można obserwować co kilkanaście lat i polega ono na tym, że Księżyc wirując wokół Ziemi, znajduje się między nią a Słońcem i przykrywa jego część. Dzieci przygotowały się do śledzenia tego zjawiska odpowiednio - miały ze sobą zaciemniane okulary oraz maski  by nie oglądać zaćmienia gołym okiem i nie narażać wzroku na uszkodzenie. To pierwsze kroki w rozwijaniu zainteresowań astronomią…

zapraszamy do galerii


Na pomoc! Pojazdy uprzywilejowane i numery alarmowe

Od kilku tygodni w naszym przedszkolu realizujemy program „Rowerowy autochodzik”.

Od najmłodszych lat powinniśmy naszym przedszkolakom uświadamiać, jak bezcenna jest taka wiedza. Dlatego też obowiązkiem nas - dorosłych jest wyposażenie dzieci w umiejętności przewidywania zagrożeń, unikania ich, a jeśli już zaistnieją - w zdolności radzenia sobie z sytuacją trudną.

Dlatego celem naszych zajęć jest uświadomienie dzieciom, że znajomość pewnych zachowań może uratować zdrowie, a nawet życie nasze lub drugiego człowieka. Dzieci dowiedziały  się, jak należy zachować się w sytuacji, kiedy jesteśmy świadkami zagrożenia życia lub zdrowia innej osoby.

Podczas zajęć dzieci poznały numery alarmowe, nauczyły się w jaki sposób wzywać pomoc, jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. Dowiedzieliśmy  się także, jakie służby ratunkowe wezwać. Odgrywaliśmy scenki rodzajowe, w których trzeba było wezwać pomoc przez telefon. Poznaliśmy  również specyfikę zawodu policjanta, strażaka i lekarza. Dzieci wykonały piękne samochody : policyjny, straż pożarną i karetkę pogotowia. Przedszkolakom bardzo sie takie zajęcia podobały.

zapraszamy do galerii


Poznajemy instrumenty

W minionym tygodniu tj. od 9 do 13 marca dzieci z grupy maluchów, poznawały i omawiały świat dźwięków, różnego rodzaju instrumentów muzycznych.

Stworzyły orkiestrę prawdziwych muzyków wygrywając melodię do utworu pt. „Orkiestra” za pomocą bębenków, grzechotek, talerzy, oraz drewienek.

Samodzielnie wykonały (z rolek po papierowych  ręcznikach ) trąbkę, na której wygrywały różne, także samodzielnie wymyślone  melodie.

Poznały dźwięki, muzykę  papierową, baniek mydlanych oraz papierowych  talerzyków, kubeczków, na których  grały do utworu pt. „Pizzicato” Léo Delibes.

Aneta Jakubowska

zapraszamy do galerii


Robimy kukiełki i pacynki

Zajęcia edukacyjne związane z teatrem stały się inspiracją dla starszaków do tworzenia własnych kukiełek i pacynek. Na stolikach pojawiło się mnóstwo ciekawych rzeczy, przedmiotów, więc dzieci od razu zabrały się do pracy. Powstały pacynki z  drewnianych łyżek. Efekty pracy dzieci były wspaniałe. Dzieci od razu zaczęły bawić się „w teatr”, wymyślając różne ciekawe historie dla swoich postaci.                  

Monika Stein

zapraszamy do galerii 


Rowerowy Autochodzik - przedszkolaki uczą się jak dbać o bezpieczeństwo na drodze

Pierwszy etap projektu Rowerowy Autochodzik za nami. Przedszkolaki uczyły się jak bezpiecznie i prawidłowo poruszać się ulicami naszej wsi.

Realizując treści pierwszego etapu – droga dzieci zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa , a przede wszystkim poznały przepisy ruchu drogowego dotyczące bezpiecznego poruszania się po drodze.

W środę wyruszyliśmy na wycieczkę po naszej wiosce. Dzieci obserwowały ruch na ulicy, poznawały znaki drogowe, a także uczyły sie prawidłowo przechodzić po pasach. Przed wyjściem na wycieczkę każde dziecko ubrało odblask na rękę, aby być widocznym, co znacznie poprawia bezpieczeństwo na drodze. Dzieci bardzo się ucieszyły kiedy odblaski na ich rękach zauważyła przejeżdżająca Straż Miejska.

Nasze przedszkolaki słuchając wierszy, opowiadań i inscenizacji ucząc się piosenek poznają wiadomości o bezpieczeństwie i prawidłowym zachowaniu się na ulicy. Podsumowaniem pierwszego etapu było wykonanie znaków drogowych.

Nic tak nie poprawi bezpieczeństwa jak właściwa edukacja naszych dzieci.

                                                                                                               Monika Stein

zapraszamy do galerii


Teatr wysokich napięć

W czwartek do grupy starszaków zagościł teatr wysokich napięć. Aktorami były dzieci, które same wykonywały szereg doświadczeń związanych z wyładowaniami elektrycznymi. Za pomocą efektownych kuli plazmowych odkrywały tajemnicę wyładowań atmosferycznych .

Kula plazmowa to  urządzenie z charakterystyczną szklaną kulą wypełnioną tlenem bądź odpowiednią mieszanką gazów, wewnątrz której wiją się wstęgi wyładowań elektrycznych pierścieniowych. Urządzenie służy do celów edukacyjnych, jako widowiskowy sposób prezentacji tworzenia się wyładowań elektrycznych. Kula plazmowa została wynaleziona przez Teslę..

Po podłączeniu urządzenia do sieci elektrycznej, ze środka kuli wyłania się wiele "świecących włókienek". Dzięki kuli plazmowej możemy zaobserwować cały szereg interesujących zjawisk, np.:

 • powolne unoszenie się włókienek,
 • zbliżenie do kuli palca powoduje że, włókienka zagęszczają się w jego kierunku i przemieszczają się w ślad za jego poruszeniami,
 • zbliżając do kuli świetlówkę można zaobserwować jej świecenie.

Monika Stein

zapraszamy do galerii


Wytwórnia dźwięków

W przedszkolu o wielkość i różnorakość dźwięków nie trudno. Dźwięki wysokie, niskie, głośne, ciche... Jak powstają dźwięki? Jaka jest ich wysokość ? Jak je wytworzyć? Co to jest fala dźwiękowa? Na te i inne pytania będziemy starali się odpowiedzieć...

Organy wodne

Do wykonania tego doświadczenia potrzebny był kieliszek i odrobina wody.

Podzieleni na grupy graliśmy na kieliszkach różnej wielkości, różnej grubości szkła, różnej wysokości. Wystarczyło tylko mokrym palcem pocierać krawędź kieliszka, a rozlegał się dźwięk. Kieliszek musi być w połowie wypełniony wodą, a palec musi być odtłuszczony i mokry.

Z każdego rodzaju kieliszka wydobyliśmy dźwięk. Początkowo myśleliśmy, że można zagrać tylko na kieliszkach z nóżką (nóżka to miejsce przytrzymywania naczynia), ale z błędu wyprowadziły nas dziewczyny, które zagrały na zwykłych literatkach.

Dzieci usłyszały i wywnioskowały:

 • gdy wody w kieliszku jest mniej dźwięki są wyższe
 • w sumie wysokość kieliszka, czy grubość szkła nie wpływała na dźwięk-no może trochę
 • najlepiej umyć ręce przed "grą"- doświadczenie "czystych rąk" - brudne (zatłuszczone) nie mają szans zagrać :)

Wyjaśnienie :Palec trze o krawędź naczynia powodując wibracje. Te z kolei wytwarzają fale dźwiękowe w powietrzu, a stąd prosta droga do naszych uszu. Jak się dobrze przyjrzeć , to na powierzchni wody też zobaczymy fale.

Harfo-gitara

Na stole grupy pudełkowej znalazły się: pudełka, naklejki, gumki. Na pudełka należało naciągnąć gumki - np. "recepturki", jedna obok drugiej. Pudełko stało się w kilka chwil pudłem rezonansowym, a gumki strunami. Doświadczenie bardzo proste do wykonania, a dostarczyło wiele radości.

Dzieci doszły do wniosku:

 • najlepiej sprawdzają się pudełka z twardego plastiku ( bo gumki ich nie zgniatają)
 • gdy naciągnięte gumki jeszcze bardziej naciągniemy, wtedy dźwięki są wyższe
 • gumki muszą być dość elastyczne

Dla uatrakcyjnienia instrumentów i zajęć można ozdobić harfo-gitary przyklejankami i malowankami.

Wyjaśnienie: Naciągnięta na palce i szarpana gumka nie wydaje dźwięku, bo fala, którą wytwarza nie ma odbicia(odpowiedzi). Dopiero, gdy gumka zostaje naciągnięta na pudełku i szarpana, to tak jak w gitarze wydobywa się dźwięk. Mamy tutaj do czynienia ze zjawiskiem rezonansu.

Czy dźwięk można zobaczyć?

Na plastikowym pudełku, za pomocą gumki recepturki, zamocujcie folię i wysypcie na nią pieprz, gruboziarnistą sól lub bazylię. Następnie weźcie garnek, unieście go wylotem w stronę pudełka i uderzcie mocno łyżką. Powietrze przenosi fale dźwiękowe, ziarenka poruszają się. Eksperyment pokaże, że można „zobaczyć” powietrze. Na tej samej zasadzie działa radio – powietrze przenosi fale dźwiękowe i dlatego możemy słuchać muzyki. 

Monika Stein

zapraszamy do galerii 


Ciekawe dlaczego wulkany wybuchają?

Ludzie od wielu wieków zastanawiali się, czym jest wulkan i co tajemniczego dzieje się w jego wnętrzu. Starożytni Grecy uważali, że mieszka w nim Hefajstos, bóg ognia, który we wnętrzu wulkanu ma swoją kuźnię i to w związku z tym z dymiącej góry wydobywają się dziwne hałasy. Dziś wiemy, że wulkany to twory geologiczne, które są efektem ruchów magmy w płaszczu ziemskim. I choć z każdym miesiącem poznajemy je lepiej, nadal trudno jest dokładnie przewidzieć, kiedy dany wulkan wybuchnie...

 

EKSPERYMENT - WYBUCH WULKANU

Eksperyment poświeciliśmy wybuchowi wulkanu naziemnego. W tym celu skonstruowaliśmy z masy solnej wulkaniczny stożek, za komin wulkanu posłużył nam plastikowy kubeczek po jogurcie. Wsypaliśmy do gotowej konstrukcji odrobinę sody oczyszczonej, aby wywołać reakcję chemiczną sodę zalaliśmy octem. Substancje natychmiast ze sobą zareagowały ukazując naszym oczom piękny, pienisty, wulkaniczny wybuch.               

Monika Stein

zapraszamy do galerii

 


Tłusty czwartek - pieczemy pączki, drożdżowe doświadczenie

Tłusty Czwartek to z całą pewnością jedna z najsłodszych polskich tradycji. W tym dniu w naszym przedszkolu dzieci samodzielnie mogły przygotować pączki. Zanim dzieci zabrały się do robienia pączków, najpierw wykonały doświadczenie i poznały proces fermentacji drożdży. Materiały, dzięki którym wykonaliśmy doświadczenie to: drożdże - my daliśmy takie w kostce, ale mogą być suszone w ilości dwóch łyżeczek, ciepła woda 50 ml, 3 łyżeczki cukru, balon, butelka po soczku.
Zabraliśmy się do pracy, która w rezultacie wcale nie była taka łatwa. Nagle w sali zapadła cisza... Do butelki wsypaliśmy drożdże i zalaliśmy 50ml ciepłej wody, następnie dodaliśmy cukier i całość wymieszaliśmy. Na otwór butelki nałożyliśmy balon. Obserwowaliśmy, co będzie się dalej działo, po dłuższej chwili balon zaczął zapełniać się powietrzem. Spowodowane to było, iż drożdże zaczęły rosnąć, wydzielały one dwutlenek węgla. Gaz, który zaczął się wytwarzać dostawał się do balona powodując jego powiększanie. Jeżeli chcemy przyspieszyć wzrost to możemy butelkę wstawić do ciepłej wody. Wszystkim nam podobało się to doświadczenie, bo podobne było do prawdziwych czarów.

 Dużo radości i wspaniałej zabawy sprawiło lepienie kulek z drożdżowego ciasta. Pączki były różnej wielkości od groszku ptysiowego, poprzez piłeczki pingpongowe do naprawdę olbrzymich rozmiarów pąki. Na zakończenie posypaliśmy pączki cukrem pudrem i rozpoczęliśmy degustację. Pączki wyszły pyszne, a dzieci głośno mlaskały i oblizywały się ze smakiem.

zapraszamy do galerii


 

Czary mary... hokus pokus... abrakadabra... ależ było cudnie, magicznie i tajemniczo

Dnia 6.02.2015r.  w naszym przedszkolu gościliśmy magika, który zabrał nas do świata czarów i magii. Wszystkim dzieciom bardzo podobały się niesamowite sztuczki i czary. Niektóre z nich choć na chwilę same mogły zamienić się w małych czarodziejów. Przez całe przedstawienie na małych buziach widzów malował się uśmiech po czym stwierdzić można ,że występ był udany i trafiony w dziesiątkę.

zapraszamy do galerii


Jak się robi papier?

Brzmi to jak przepis kulinarny? Nic bardziej mylnego. Otóż, w ramach zajęć z Klubu Młodego Odkrywcy prowadzonego przez p Monikę Stein , dzieci nauczyły się wykonywać własnoręcznie papier czerpany. Przyjmuje się, że papier czerpany wynaleziono w Chinach w 105 r. w krajach Dalekiego Wschodu, produkcja papieru czerpanego trawa nieprzerwanie po czasy współczesne. Od tych warsztatów także (mam nadzieję) i w Podmoklach Wielkich . Jest to pyszna zabawa ze swoimi pociechami więc spieszę z podaniem przepisu; Należy rozdrobnić na drobne kawałki biały lub kolorowy papier (mogą to być już zużyte kartki, gazety). Następnie przełożyć papier do naczynia z ciepłą wodą, moczyć i dalej rozdrabniać. Na sito zaczerpać papierową masę, odsączyć nadmiar wody gąbką. Przełożyć „porcję” papieru pomiędzy szmatkę i wałkować wałkiem do ciasta. Następnie można wyrównać brzegi nożyczkami i gotowe. Taki papier można wykorzystać np. do robienia kartek, torebek na prezenty i wiele innych rzeczy. Przedszkolacy z wielkim zaangażowaniem wykonywały kolejne czynności. Największą frajdę sprawiało dzieciom „ciapanie” i wygniatanie papieru w misce z wodą (i na dokładkę, nie gniewała się o to żadna pani). Każdy przedszkolak wychodził z warsztatów zadowolony, a co najważniejsze z własnoręcznie wykonanym papierem czerpanym.  

                                                                                        Monika Stein

zapraszamy do galerii


Nasze przedszkole bierze udział w programie:

Rowerowy Autochodzik to kompleksowy program edukacji z zakresu wychowania komunikacyjnego skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym. Działania realizowane w ramach programu obejmują profesjonalne szkolenia nauczycieli oraz półroczny cykl zajęć dla dzieci składający się z 6 etapów, w trakcie których w atrakcyjnej i różnorodnej formie prezentowane są najważniejsze tematy związane z ruchem drogowym.

Idea programu:

Przygotowanie dzieci do samodzielności w ruchu drogowym. Szczególny nacisk kładziemy na bezpieczeństwo, różnorodność sposobów przemieszczania oraz ról jakie pełnią najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego – dzisiaj i w przyszłości.

Cele programu:

chronić – chcemy zwiększyć bezpieczeństwo dzieci poprzez uczenie oraz utrwalenie prawidłowych postaw i nawyków przydatnych w poruszaniu się jako pieszy, pasażer, kierowca.

uczyć – chcemy wdrożyć efektywny proces nauczania oparty na przekazywaniu wiedzy o ruchu drogowym w oparciu o zabawy symulacyjne, konstrukcyjne, tematyczne, słuchowe czy ruchowe.

rozwijać– chcemy wzbogacać praktyczne umiejętności u dzieci do 7 lat, które w sposób naturalny i bez specjalnego wysiłku nabywają różnoraką wiedzę, w tym o zachowaniu na drodze.

Organizatorzy w Lubuskim:

Organizatorem Rowerowego Autochodzika w naszym województwie jest Wojewoda Lubuski oraz Lubuski Kurator Oświaty.

Program realizowany będzie przez:
- Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.
- Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp.
- Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra działającym przy Lubuskim  Urzędzie Wojewódzkim.

Program realizowany przy wsparciu Fundacji CREDU z Sopotu.

 SZCZEGÓŁY:

 www.lubuskie.uw.gov.pl/biuro_wojewody/Rowerowy_Autochodzik.html

NASZE DZIELNE PRZEDSZKOLAKI DZIĘKI PAŃSTWA "LAJKOM" DOSTAŁY SIĘ DO PROJEKTU

DZIĘKUJEMY ZA POMOC W GŁOSOWANIU


Wszyscy bawią się wspaniale, jak co roku w karnawale

             Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe.

            Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

Tak też było u nas.

            W dniu 02.02.2014r. w Przedszkolu w Podmoklach Wielkich odbył się bal karnawałowy.

 Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mena, Batmana, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.

            W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do zdjęcia grupowego oraz zdjęć indywidualnych. Następnie wszyscy uczestnicy balu przeszli do sali wiejskiej. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy.

 Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami  w zabawach. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia.Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

            Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów i poczęstunku.

 Kolejny bal karnawałowy już za rok...

zapraszamy do galerii

zapraszamy na krótki reportaż


Dzień Babci i Dziadka

Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, a Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni, w których obdarzani są oni szczególnymi dowodami miłości.

W Przedszkolu Publicznym  w Podmoklach  Wielkich dnia 30 stycznia 2015r odbyły się uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka  . W tym dniu dzieci ze wszystkich grup wspólnie ze swoimi paniami przygotowały programy artystyczne. Przedszkolaki pięknie recytowały wiersze, radośnie śpiewały piosenki i wesoło tańczyły. Dzieci w formie wierszy złożyły Dziadkom i Babciom serdeczne życzenia. Program artystyczny zapewnił przybyłych gości o tym, że ich wnuczęta posiadają zdolności muzyczne, taneczne oraz aktorskie. Dzieci wręczyły laurki i niespodzianki swoim Dziadkom, a następnie zostali zaproszeni na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków.

zapraszamy do galerii

grupa młodsza

zapraszamy na krótki reportaż


Spotkanie z Mikołajem w Przedszkolu w Podmoklach Wielkich

Miesiąc grudzień jest bez wątpienia dla wszystkich wyjątkowy spośród pozostałych jedenastu i kiedy nadchodzi wszyscy się bardzo cieszymy, bo to oznacza, że Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. Na pewno wszyscy czekamy na nie z wielką niecierpliwością, ale doskonale wiemy, że tych świąt najbardziej wyczekują dzieci, bo kojarzą się im z dużą ilością miłych gości, choinką, śniegiem a przede wszystkim z Mikołajem i prezentami.

 

Do naszego przedszkola często przybywa dużo miłych gości, ale 5 grudnia 2014 roku przybył ten niezwykły, wyjątkowy, długo oczekiwany przez dzieci, a mianowicie Święty Mikołaj, który przyniósł ze sobą duży worek z prezentami. Zanim jednak rozdał je dzieciom, porozmawiał z nimi trochę, spytał czy były grzeczne i poprosił by zaśpiewały dla Niego piosenkę, bądź wyrecytowały wiersz. Nasze przedszkolaki spełniły tę prośbę jak najlepiej tylko potrafiły, więc pochwalił je i zabrał się do wręczania prezentów, które bez wątpienia im się należały. Dzieci były bardzo ucieszone, że wreszcie nadszedł najfajniejszy moment tego spotkania, więc każde z Nich odważnie i z uśmiechem na ustach podchodziło do Mikołaja po prezent, który później z radością otwierało, by sprawdzić co tam ciekawego się znajduje.

 

Było bardzo miło i przyjemnie, ale jak często mawiamy, co dobre szybko się kończy. Przyszedł czas, by to wspólne spotkanie, które dostarczyło wszystkim mnóstwo wrażeń, a szczególnie tym najmłodszym zakończyć. Przedszkolaki jeszcze raz serdecznie podziękowały Mikołajowi za otrzymane prezenty, pożegnały Go i poprosiły, by przybył do Nich za rok.

 

zapraszamy do galerii


Nasze przedszkolaki pieką pierniczki

Wielkie pieczenie pierniczków świątecznych urządziło sobie Przedszkole w Podmoklach Wielkich . Czyż to nie wspaniale w przedszkolu zabawić się w prawdziwego cukiernika, piekarza? Jeszcze trzeba umyć ręce i już można wyrabiać wspólnie z paniami ciasto, potem wycinać świąteczne figurki. Tak przygotowane pierniczki trzeba oddać do pieczenia, a potem? Dekoracja. To dopiero fajna zabawa. Każdy może wybrać sobie dowolny produkt do dekoracji, a to kolorowe cukiereczki, a to cukier puder, a może tak polukrować słodkim lukrem..? Praca dzieci była trudna, ale przyniosła oczekiwane efekty, ponieważ pieczenie pierniczków sprawiło najmłodszym wielką radość, a jednocześnie dzieci poznały tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Takie zajęcia bardzo podobają się dzieciom. Radość, zabawa i pewność siebie, jakie im towarzyszą rozbudzają prawdziwy żar poznawczy.

zapraszamy do galerii


Starszacy eksperymentują

W  ubiegłym tygodniu starszacy z przedszkola omawiały tematykę związaną z wodą i wykonywały różne eksperymenty.

 

 1. Eksperyment: Mieszanie różnych substancji w wodzie:

  Pomoce:

 • szklanki z ciepłą i zimną wodą
 • produkty, które można mieszać z wodą (sól, cukier, mąka, pieprz (mielony),olej )
 • łyżeczki (dla każdego dziecka)
 • ścierki do ścierania wylanej wody

Doświadczenie było przeprowadzone wśród przedszkolaków, warto jednak zacząć zajęcia od porównania tylko ciepłej wody, a na następnych zajęciach dodać doświadczenie z zimną wodą. Niżej przedstawiam doświadczeniem z wykorzystaniem ciepłej i zimnej wody.

 1. Eksperyment: Wodo jaka jesteś?- poznanie niektórych właściwości wody w działaniu.

  Obserwacja wody w szklanym naczyniu, wąchanie, smakowanie.

 2. Eksperyment: Co sie rozpuszcza a co nie? Badanie rozpuszczalności różnych substancji w wodzie (sól, cukier, mąka, pieprz, olej)

 3. Eksperyment: Hodujemy kryształki soli

Do hodowli kryształków soli przygotowliśmy:

 • słoik po dżemie,

 • sól kuchenną,

 • włochatą włóczkę,

 • patyczek.

  Najpierw należy przygotować roztwór nasycony soli kuchennej. W tym celu dobrze jest użyć gorącej wody, co pomoże w szybkim rozpuszczeniu się soli. Wlewamy ok. 2/3 - 3/4 wody do słoika, dosypujemy sól i mieszamy do jej rozpuszczenia. Jeśli sól się rozpuszcza to znów jej dosypujemy i mieszamy. Robimy tak aż do momentu gdy w wodzie nie będzie chciało rozpuścić się więcej soli. Taki roztwór to roztwór nasycony. Teraz należy zawiązać kawałek kosmatej włóczki na patyczku np. na ołówku. Najlepiej by włóczka miała długość kończącą się tuż nad dnem słoika po położeniu patyczka  na górę słoika. Odstawiamy słoik w miejsce, w którym nikt nie będzie go dotykał przez cały okres krystalizacji. Każdy ruch burzy strukturę krystalizującej się soli i jeśli będziemy ciągle ruszać słoikiem bądź sznurkiem, zamiast kryształków wyjdzie nam zwykły osad. Dobrze jest by słoik stał w miejscu nie narażającym go na szybkie parowanie, gdyż woda odparuje zbyt szybko i kryształki nie zdążą się wyhodować. Odparowanie trwa ok. 2-3 tyg. w zależności od temperatury otoczenia. W tym czasie powinny nam zrobić się bardzo ładne kryształki. Powodzenia  i czekamy na efekty.

zapraszamy do galerii


Przedszkolaki  znają numer alarmowy - 112

Akcja informacyjna dotycząca europejskiego numeru alarmowego 112 odbyła się w Przedszkolu w Podmoklach Wielkich. Cieszyła  się dużym  zainteresowaniem przedszkolaków. W dniu 26 listopada gościliśmy w Przedszkolu Panie z Punktu Informacji Europejskiej w Zielonej Górze  które poprowadziły  zajęcia dotyczące numeru 112.

Razem z maluchami rozwiązywały zagadki, słuchały Bartka- ucznia szkoły podstawowej, który podczas krótkiego filmu opowiadał o numerze 112 i uczyliśmy się wesołych piosenek- wszystko po to aby ciąg cyfr 112 najmłodsi lubuszanie zapamiętali jako numer pod który należy zadzwonić w sytuacji zagrożenia.

zapraszamy do galerii


Teatrzyk pt. "Czerwony Kapturek"

Aktorzy z teatru „Pinokio” przedstawili w naszym przedszkolu teatrzyk pt. "Czerwony Kapturek" na podstawie bajki Charlesa Perraulta. Wesoły, pozbawiony przemocy spektakl uczy dzieci posłuszeństwa wobec rodziców i przestrzega je, by nie ufać nieznajomym oraz przybliża dzieciom piękno lasu i całej przyrody. Dzieci miały możliwość współtworzyć akcję przedstawienia.

zapraszamy do galerii


Starszaki robią soki

Przedszkolaki wiedzą, że witaminy zawarte w sokach owocowych są najzdrowsze dla naszego organizmu. Dlatego też dzieci z grupy „Starszaków” same robiły soki owocowe w sokowirówce. W tych mroźnych dniach przyda nam się duża dawka witamin dla wzmocnienia całego układu odpornościowego.

Monika Stein

zapraszamy do galerii


Nasz nowy plac zabaw przy Przedszkolu w Podmoklach Wielkich

 

 

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Edukacyjny w Podmoklach Małych
  Podmokle Małe 30
  66-110 Babimost
  woj. lubuskie
 • tel. 68-351-21-52
  fax 68-351-26-43

Galeria zdjęć