Środa 01.05.2024

Programy, konkursy w roku szkolnym 2023/2024:

Podróż dookoła świata - zwiedzamy kontynenty cz. I

W drugiej połowie listopada w naszym przedszkolu został wprowadzony autorski projekt „ Podróż dookoła świata - zwiedzamy kontynenty”. Został on napisany przez nauczycielki pracujące w przedszkolu. Każdy dzień w przedszkolu rozpoczynał się wyprawą na nowo poznany kontynent. Dzieci podróżowały samolotem, tratwami oraz pociągiem. Maluchy poznały kształty kontynentów, a następnie otrzymały  tekturowe makiety, które musiały samodzielnie pomalować farbami. Praca ta odbywała się w grupach, z czym dzieci wspaniale sobie poradziły.

Ćwiczenia poranne, zabawy ruchowe, prace plastyczne oraz zajęcia dydaktyczne związane były z tematyką poznanego kontynentu w danym dniu.

W pierwszym tygodniu projektu, dzieci zwiedziły Antarktydę, Afrykę, Azję oraz Australię.

Dzięki wyprawie do Antarktydy maluchy poznały panujący tam klimat, żyjące zwierzęta, wykonały maski niedźwiedzia polarnego, przeprowadziły doświadczenie z lodem. W Afryce poprzez malowidła na twarzach grupa, przeobraziła się w afrykańskie plemię. Dużo radości przyniosła zabawa pantomimiczna „Zwierzamy dżunglę”. Dzieci również poznały gatunki zwierząt, miały możliwość wyboru zwierzątka, które później pięknie pokolorowały. Poznaliśmy owoce egzotyczne, z których wykonaliśmy pyszne szaszłyczki. Australia, to kontynent znany głównie z kangurów i misi Koala. Podczas wspólnego oglądania prezentacji multimedialnej, dzieci wypowiadały się na temat tych zwierząt- ich wygląd , sposób poruszania się. Dziewczyna z naszej grupy przyniosła w tym dniu prawdziwe futro z kangura, dzięki czemu dzieci miały możliwość doświadczenia jakie jest w dotyku.